Trwa ładowanie...
Przejdź na

Magdalena Środa komentuje pozew przeciwko "Ameryka Express": "Mężczyznom wydaje się, że świat jest jak wielki kurnik"

0
Podziel się:

"Ciekawa jestem, czy panowie Chajzer i Karolak chcieliby, żeby ich (potencjalne) córki były macane na ulicy przez rozwydrzonych seksistowskich celebrytów. Nie sądzę..." - komentuje etyczka.

Magdalena Środa komentuje pozew przeciwko "Ameryka Express": "Mężczyznom wydaje się, że świat jest jak wielki kurnik"

Na początku listopada zeszłego roku TVN wyemitował odcinek programu Ameryka Express, w którym uczestnicy zostali przez producentów zmuszeni do używania podstępów, a nawet przemocy, by zdobyć po trzy pocałunku z usta od mieszkańców Limy.

Zadanie wyznaczone uczestnikom Pudelek jako pierwszy określił mianem molestowania, bo naszym zdaniem tym właśnie było. Uczestniczący w tej żenującej konkurencji Filip Chajzer nie miał sobie jednak nic do zarzucenia, a nawet obraził niewybrednymi słowy dziennikarkę Wirtualnej Polski, która wypomniała mu, że napotkane na targu w Limie Peruwianki potraktował przedmiotowo.

Na szczęście prowadząca Agnieszka Woźniak-Starak wykazała się większym zrozumieniem problemu i zwyczajnie przeprosiła, chociaż zadanie z całowaniem nie było jej pomysłem, ani nie ona czuwała nad jego przebiegiem.

Nie biorę udziału w pracach produkcyjnych przy wyborze konkurencji dla uczestników, nie jestem również świadkiem wszystkich zmagań na planie, nie jest to jednak żadnym usprawiedliwieniem, ponieważ jako prowadząca firmuję ten format własną twarzą - napisała na Instagramie.

To jednak nie wystarczyło. Fundacja Feminoteka i Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu uznały, że takie zachowanie kwalifikuje się do pozwu sądowego.
Obie organizacje złożyły do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Filipa Chajzera, Tomasza Karolaka oraz Jakuba Urbańskiego.

W zamieszczonym na Facebooku oświadczeniu poinformowały, że ich zdaniem, wymienieni mężczyźni dopuścili się napaści na tle seksualnym, wykorzystując swoją przewagę fizyczną:

Uważamy, że mężczyźni występujący w programie działając przemocą, polegającą na wykorzystaniu swojej przewagi fizycznej, płciowej i rasowej nad pokrzywdzonymi oraz podstępem, polegającym na wykorzystaniu zaskoczenia i dezorientacji pokrzywdzonych dopuścili się napaści na tle seksualnym**.** - napisano w oświadczeniu.

Etyczka, profesor Magdalena Środa w rozmowie z Faktem nie ukrywa zadowolenia, że sprawa rozwija się w takim kierunku.

Biali mężczyźni, bo w tym przypadku element rasowy też gra rolę, pokazują światu, jak świetnie bawią się uprzedmiotowiając kobiety z innej, zapewne, według nich gorszej kultury - wyjaśnia. W Szwecji czy USA na takie zachowania by sobie nie pozwolili. Tam kobiety mają prawa. Ale w Peru, jak się okazuje, też, tyle że biali celebryci tego nie wiedzą. Mężczyznom w ogóle się wydaje, że zaczepianie, klepanie czy macanie sprawia kobietom wielką przyjemność. Ciekawa jestem, czy panowie Chajzer i Karolak chcieliby, żeby ich (potencjalne) córki były macane na ulicy przez rozwydrzonych celebrytów. Nie sądzę.

To celna uwaga, bo córka Karolaka jest już nastolatką. Tomek, jak większość ojców, będzie jej zapewne radził, by w kontaktach międzyludzkich wyraźnie i stanowczo wytyczała granice.

Wielu mężczyznom ciągle wydaje się, że kobiety stanowią ich własność, że świat jest jak wieli kurnik, w którym pełnią rolę kogucich władców. Nie jest - tłumaczy etyczka. Poza tym to zawiadomienie i debata wokół niego może dobrze wpłynąć na wizerunek samych mężczyzn. Widok tych panów "kradnących” pocałunki obcym kobietom przypomina widok zwierzątek, które zamiast rozumu kierują się jakimś prymitywnym seksualnym instynktem. I którym się jeszcze wydaje, że to zabawne i męskie. No nie jest to ani zabawne ani męskie. Jesteśmy krajem, który mentalnie tkwi w XIX wieku. Obecny rząd i Kościół pokazują, że kobieta jest czymś gorszym, że można pozbawić ją praw, że jej powołaniem jest rodzić, względnie być komplementowaną i macaną. Programu typu reality show uprzedmiotowiają i kobiety i mężczyzn, choć nie muszą. To sprawa wrażliwości autorów tych programów i przyzwolenia jego wykonawców.

_

_

_

_

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)