Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży funkcjonował nieprzerwanie od 13 lat. Przez ten czas pod numer 116 111 wykonano 1,4 miliona połączeń. Przedstawiciele fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadzili ponad 3 tysiące interwencji w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia najmłodszych. Jak okazało się niedawno, w 2022 roku Telefon Zaufania nie otrzyma dofinansowania od rządu.
Statystki dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków budzą przerażenie. Nieznane są na ten moment dane dotyczące 2021 roku, ale według Komendy Głównej Policji szacuje się, że do końca listopada 1339 nastolatków próbowało odebrać sobie życie. Decyzja rządu zszokowała społeczeństwo, ale przede wszystkim przedstawicieli fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. By Telefon Zaufania nadal funkcjonował i pomagał najmłodszym, zorganizowano zbiórkę. Na ten moment zebrano już ponad 700 tysięcy złotych. Swojego oburzenia nie kryją też celebryci. Jednym z tych, którzy otwarcie skrytykowali posunięcie rządu Mateusza Morawieckiego, jest najstarszy syn Michała Wiśniewskiego, 19-letni Xavier.
W tym miejscu warto przypomnieć, że już jakiś czas temu Michał Wiśniewski wyraził swój niepokój o stan zdrowia syna. Powodem jego lęku była treść jednego z singli 19-latka.
Teraz Xavier Wiśniewski osobiście odniósł się do tragicznej sytuacji, w jakiej znalazła się fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W serii wpisów na InstaStories 19-latek wyznaje:
To jest jakiś żart. Dzieciaki nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia. Fakt faktem raczej nie korzystają z tej możliwości, ale to chyba nie jest powód do odbierania jednej z desek ratunku? Wielu z moich znajomych choć raz miało myśli samobójcze, ale o tym się nie mówi. Z mojego gimnazjum odeszły trzy osoby, bo czuły się niepotrzebne. Zero wsparcia - a z całym szacunkiem - psycholodzy szkolni raczej nie pomagają dzieciakom w większości przypadków - zauważa Xavier.
Następnie przyznaje:
Sam miewam takie myśli i wiem, jak istotny jest dialog. Nie lubię angażować się w politykę, ale dzisiaj ***** *** - dodaje.
Syn Michała Wiśniewskiego zaapelował też do swoich odbiorców, by nie przechodzili obojętnie obok osób, które mają gorszy czas.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.