Mata w zeszłym roku został aresztowany za posiadanie niewielkiej ilości marihuany. Od tamtej pory w mediach społecznościowych prowadzi kampanię na rzecz jej zalegalizowania. Uważa, że w Polsce kary za posiadanie są niewspółmierne do winy.
Mata i Fundacja420
Raper założył Fundację420 i aktywnie wspiera jej działania. Poprzez media społecznościowe próbuje szczerzyć wiedzę o działaniu marihuany oraz namawia obserwatorów do wspierania jego działań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak twierdzi Mata, w Polsce ponad 30 tysięcy młodych ludzi jest co roku karanych za posiadanie marihuany. Raper uważa, że kary są zbyt wysokie, chciałby móc legalnie kupić i spożywać narkotyk. Na swoich koncertach ustawia stoiska z wolontariuszami, którzy edukują zainteresowanych tematem.
Mata w ONZ
Teraz raper poszedł o krok dalej i wybrał się do Wiednia na sesję Komisji ds. Środków Odurzających przy ONZ. W planach ma dowiedzenie się więcej na temat praktyk światowych organizacji działających na rzecz zalegalizowania marihuany. Chce się także skonfrontować z politykami z krajów, w których udało się złagodzić politykę odnośnie narkotyków.
Na swoim Instagramie opublikował relację z rozmowy z dr Radío z Urugwaju. W XX wieku w jego kraju przeprowadzono eksperyment i zdelegalizowano marihuanę. Jak przyznaje dr Radío, teraz trzeba przywrócić bardziej liberalną politykę.
Nigdy nie było takiej ilości narkotyków ani takiego wzrostu konsumpcji – tłumaczy dr Radío.
Urugwaj zamierza zawrócić z obranej ścieżki i zakończyć eksperyment z delegalizacją narkotyku. Mata dostał więc podstawy, by i w Polsce walczyć o złagodzenie prawa.