Choroba Hashimoto w ostatnich latach diagnozowana jest u bardzo wielu kobiet. Nie dlatego, że kiedyś na nią nie chorowano, ale dlatego, że coraz więcej się o niej mówi i kobiety zaniepokojone swoim stanem coraz częściej trafiają do lekarza.
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje własne tkanki. Nieleczona może prowadzić do chorób serca, a nawet do niepłodności. Na szczęście, przyjmując odpowiednie leki zawierające syntetyczne hormony tarczycy, można skutecznie wyrównywać ich poziom.
Choroba Hashimoto została po raz pierwszy opisana w 1912 roku przez japońskiego lekarza o takim właśnie nazwisku. Jej objawy to m.in. senność, stany depresyjne, trudności z zajściem w ciążę, wypadanie włosów i zwiększenie masy cala.
W ostatnich latach sporo mówi się o Hashimoto, ponieważ choruje na nią wiele gwiazd i celebrytek, m.in. Kayah czy Maffashion.
Przypomnijmy: POSINIACZONA Maffashion prawi o walce z niedoczynnością tarczycy: "OPUCHLIZNA BYŁA NAWET NA POWIEKACH"
Przeważnie chorobę tę rozpoznaje się u dorosłych kobiet, jednak może ona występować również u dzieci. Okazuje się, że choruje na nią córka Anny Dereszowskiej. W rozmowie z portalem edziecko.pl aktorka opowiedziała o tych zmaganiach.
Diagnoza u 12-letniej Leny została postawiona właściwie przez przypadek. Dereszowska sama choruje na tę chorobę i któregoś razu córka towarzyszyła jej podczas wizyty u endokrynologa. Lekarka zaproponowała, aby przebadać również ją.
Okazało się, że jej tarczyca jest również pomniejszona. Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która zaczyna się od stanu zapalnego, a potem - kolokwialnie rzecz ujmując - organizm sam "zjada" swoją tarczycę - tłumaczy Dereszowska.
U aktorki chorobę zdiagnozowano kilka miesięcy po urodzeniu córki.
Jeden z lekarzy (...) poradził, żebym zrobiła profilaktycznie badania TSH. Warto przy okazji wspomnieć, że kobiety chorujące na Hashimoto mogą mieć trudności z zajściem lub utrzymaniem ciąży. (...) Sygnałem alarmowym powinna być nadmierna senność, stany depresyjne, niechęć do podejmowania działań, do tego stopnia, że nie chce się rano wstać z łóżka. Człowiek czuje się ogólnie zmęczony i bez siły, choć nie ma powodów do zmęczenia. Wiele osób zauważa też przyrost wagi, mimo reżimu żywieniowego - mówi gwiazda.
Z kolei dzieci cierpiące na Hashimoto wolniej rosną, są drobne i mają problem z nauką.
Na szczęście Lenka uczy się dobrze i jest wysoka jak na swój wiek. Złapałyśmy jej chorobę we wczesnym stadium - podkreśla Anna.
Teraz dziewczynka co trzy miesiące ma pobieraną krew, aby kontrolować poziom hormonów. Anna dba także o odpowiednią dietę. Uważa się bowiem, że gluten i laktoza mogą wzmagać stan zapalny tarczycy.
Sama zaczęłam piec w domu chleb bez glutenu, ale jest druga strona medalu - ten chleb jest ciężki, mokry i niestety bardzo kaloryczny! Staramy się unikać z córką laktozy i cukru - mówi aktorka.
Przyczyny zapadania na Hashimoto nie są do końca znane. Mówi się, że dużą rolę w wywoływaniu choroby odgrywa stres.