Kiedy w 2012 roku 43-letnia Sarah Purgslove przyłapała męża na zdradzie z projektantką wnętrz, zrozumiała, że czeka ją długi i męczący rozwód. Nie wiedziała, że przy okazji odkryje miliony dolarów na kontach swojego męża, o których nie miała pojęcia…
Mąż Pursglove, Robert Oesterlund, oficjalnie szacował swój majątek na "zaledwie" siedmiocyfrową sumę. Wkrótce okazało się, że to sporo za mało. Para posiadała 50-metrowy jacht, którego samo utrzymanie na wodzie kosztowało kilka milionów dolarów rocznie. Na majątek małżeństwa składały się też posiadłości w Finlandii, Walii, Monako, na Bahamach i na Florydzie. Do tego dochodził wart 30 milionów dolarów apartament w Toronto - najdroższy w całej Kanadzie. Szybki rachunek uświadomił Purgslove, że rozwód toczył się nie o dziesiątki, a nawet setki milionów dolarów.
Purgslove i Oesterlund poznali się w 1996 roku na statku. Pochodząca z Walii 27-latka była pokładową fotografką, a on - Finem sprzedającym kwiaty. Para pobrała się dwa lata później i szybko odkryła wspólny talent do interesów. Po przeprowadzce do Stanów Purgslove i Oesterlund założyli firmę zajmującą się reklamą w Internecie, która okazała się zalążkiem biznesu wartego setki milionów dolarów.
Im więcej milionów pojawiało się na kontach małżeństwa, tym chętniej Oesterlund imprezował z celebrytkami na jachtach. Fin realizujący swój "amerykański sen" miał też coraz większe opory przed dzieleniem się swoimi zarobkami z urzędem skarbowym. W rezultacie, bez wiedzy żony, Oesterlund rozpoczął przenoszenie małżeńskiego majątku do funduszy i spółek w rajach podatkowych. Na papierze miał coraz mniej, choć jego konta na Kajmanach i Wyspach Cooka pękały w szwach.
Na wieść o machlojkach męża Pursglove zdała sobie sprawę, że jest w beznadziejnym położeniu. Wyglądało na to, że Oesterlund od lat przygotowywał się do tego, by po rozwodzie żona została z niczym. Milioner zatrudniał najlepszych prawników, którzy tuszowali każdy ślad przekrętów. Kiedy małżeński majątek znikał w oczach, Oesterlund opalał się na rodzinnym jachcie z projektantką wnętrz.
Pursglove wiedziała, że zwykły prawnik rozwodowy nie poradzi sobie z sytuacją, zatrudniła więc Jeffreya Fishera, który wcześniej pracował jako prokurator przy sprawach karteli narkotykowych i pralni pieniędzy. Zgodnie z umową, adwokat miał dostać pieniądze tylko w przypadku wygranej sprawy, czyli kiedy do kieszeni Pursglove trafi połowa małżeńskiego majątku szacowanego na 400 milionów dolarów. Rozpoczęła się zacięta walka, która po czterech latach wciąż trwa, choć żona - do niedawna na przegranej pozycji - zdążyła wysunąć się na prowadzenie.
Dla zespołu Pursglove kluczem do sukcesu było wymuszenie na przeciwnikach ujawnienia korespondencji. Bez niej trudno byłoby im cokolwiek udowodnić. Po trwających miesiącami sądowych przepychankach doszło do przełomu: Pursglove pozwała… siebie jako współwłaścicielkę rodzinnego biznesu. Ten ruch pozwolił sądowi na zagłębienie się w strukturę firmy, której kapitał od dawna przeniesiono na Wyspy Cooka.
Czas działał na niekorzyść sprytnego męża i ostatecznie prawnicy Oesterlunda stanęli przed dylematem: bronić jednego klienta czy strzec tajemnicy skomplikowanego systemu, który umożliwia milionerom bezproblemowe ukrywanie majątków. W przypadku biznesu wartego biliony dolarów wybór był oczywisty i w lipcu minionego roku zespół pozwanego zaczął się od niego odsuwać. Kiedy kilka miesięcy później jego główny obrońca rzucił pracę, stało się jasne, że dla wykiwanej żony pojawiło się światełko w tunelu.
Wszystko wskazuje na to, że po czterech latach sądowej walki Sarah Pursglove i Robert Oesterlund w końcu się rozwiodą. Sądowe akta z jesieni sugerują, że małżonkowie "zbliżają się do ugody", ale nie chcą ujawniać jej szczegółów. Mają do podziału 400 milionów dolarów.
Wyobrażacie sobie w ogóle taką sumę?