Lalka Barbie w przyszłym roku będzie obchodziła swoje 60. urodziny. To były burzliwe lata. Zabawka stworzona w 1958 roku przez Ruth Handler, ówczesną współwłaścicielkę firmy Mattel, od początku miała wielu zagorzałych wrogów. Lalce zarzucano, że sprowadza dziewczynki na złą drogę, powodując, że myślą o takich głupstwach jak ciuchy i fryzury, zamiast skupić się na jedynym właściwym celu, czyli macierzyństwie. Kontrowersje budziła także figura zabawki. Padały argumenty, że Barbie promuje niezdrowy i nierealistyczny wzorzec sylwetki, a gdyby prawdziwe kobiety miały takie proporcje, to nie mogłyby nawet chodzić.
Wraz z rozwojem feminizmu pojawiły się głosy krytyki, że Barbie forsuje płytki model życia sprowadzający się do szafy pełnej ubrań, herbatek z przyjaciółkami, Kena i domu urządzonego z przewagą różu.
W odpowiedzi na te zarzuty firma Mattel wyprodukowała kolekcję "Barbie Kariera", gdzie można znaleźć między innymi lalkę w lekarskim kitlu, z mikroskopem, a także Barbie pracującą jako weterynarz, Barbie Rockową Księżniczkę oraz Barbie Gwiazdę Pop.
Ostatnio dokonał się kolejny krok. Na konferencji Kobiet Roku magazynu Glamour firma zaprezentowała pierwszą oryginalną Barbie w hidżabie.
Do wyprodukowania lalki w tradycyjnym muzułmańskim stroju zainspirowała producentów mistrzyni świata w szermierce Ibtihaj Muhammad, Amerykanka wyznania muzułmańskiego. Ibtihaj na co dzień chodzi w hidżabie. W takim stroju wzięła także udział w mistrzostwach świata w 2014 roku oraz w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.
Dziękuję Mattel za to, że stałam się nowym członkiem rodziny Barbie Shero - napisała na Twitterze medalistka. Jestem dumna, wiedząc, że małe dziewczynki mogą bawić się lalką, która wybrała hidżab. Moje marzenie z dzieciństwa się spełniło.
Ibtihaj jest inspiracją dla wielu dziewczynek - wyjaśniła Sejal Shah Miller, wiceszefowa marketingu Barbie. Uhonorowaliśmy jej dokonania. Mamy nadzieję, że lalka uświadomi dziewczynkom, że mogą być kim chcą.
**_
_**