Wydawałoby się, że foki szare zamieszkujące nadmorskie plaże mają w Polsce samych fanów. Okazuje się, że nie wszyscy w naszym kraju mają słabość do tych słodkich zwierząt - politycy PiS zamierzają wytoczyć im wojnę. Bobry, kormorany i foki są w Polsce gatunkami chronionymi, jednak w związku z tym, że powodują spore straty, ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz resort środowiska chce powołać zespół ekspercki, który ma zdecydować, jak rozwiązać problem powyższych "szkodników". W szczególności problemem mają być foki.
Jerzy Materna, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas jednej z ostatnich sejmowych komisji oświadczył, że problem z fokami szarymi jest na tyle poważny, że jego resort zamierza przedstawić swoje wnioski na forum Komisji Europejskiej.
Jako że w Bałtyku żyje obecnie 30 tysięcy fok, zwierzęta te są szczególnym utrapieniem dla rybaków, bo wyjadają im ryby podczas połowów. Mogą się więc oni spodziewać w tym roku rekompensaty finansowej z tego tytułu.
Będziemy rekomendować wypłatę odszkodowań dla nich – mówi Jerzy Materna. – Szczegóły ustalimy podczas konsultacji z rybakami. Możliwości takie stwarza Program Operacyjny Ryby i Morze na lata 2014 -2020 – powiedział polityk.
Dorota Arciszewska-Mielewczyk, gdyńska posłanka Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziała, że z racji ich wysokiej populacji zwierzęta będą odstrzeliwane.
Nie może być tak, że szkodnik otaczany jest większą opieką niż rybacy. Powinno być zawarte porozumienie ministerstwa środowiska z kołami łowieckimi w sprawie odstrzałów – powiedziała. Foka to ewidentny szkodnik, a Bałtyk nie jest jej naturalnym środowiskiem. Przed wojną płacono rybakom za zabicie foki. Jej pojawienie się u nas to wymysł WWF-u i ekologów, głównie niemieckich, którzy chcieliby nam tutaj przeflancować rezerwaty. Musimy zacząć coś robić. Nie ma innego wyjścia – powiedziała.
Foka szara była w rejonie Bałtyku na długo przed nadejściem człowieka. Specjaliści z WWF powiedzieli Dziennikowi Bałtyckiemu, że foki szare żyły w tym środowisku już dziewięć tysięcy lat temu, i to właśnie ich obecność zwabiła nad morze pierwszych osadników.