Tuż po ogłoszeniu informacji o ciąży Kate Middleton, rozpoczęły się spekulacje na temat zmian w prawie Wielkiej Brytanii. Do tej pory prawo do sukcesji w pierwszej kolejności posiadali potomkowie męscy - chyba, że urodziły się same dziewczynki, jak to było w przypadku królowej Elżbiety II.
Prace nad zmianą ustaw opisujących porządek konstytucyjny państwa trwały od dwóch lat, ale stan Kate znacznie je przyspieszył. Zgodnie z ustawą wprowadzoną przez króla Jerzego V w 1917 roku, tylko chłopcy otrzymują tytuł książęcy. Dziewczynkom nie był on nadawany.
Królowa Elżbieta w edykcie z 31 grudnia zapewniła, że dziecko Kate i Williama otrzyma tytuł niezależnie od płci. Został on upubliczniony dopiero teraz, co spotkało się ze spekulacjami ze strony brytyjskiej prasy - monarchini mogła wstrzymywać się z jego ogłoszeniem, czekając aż księżna skończy pierwszy trymestr ciąży.
Kate może być więc spokojna - jej dziecko będzie miało prawo do tytułu księcia lub księżniczki, niezależnie od płci. Jak na razie nie jest ona jeszcze znana.