Trwa ładowanie...
Przejdź na

Zmarł Nelson Mandela

198
Podziel się:

Miał 95 lat. Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA spędził w więzieniu łącznie 29 lat (!) swojego życia.

Zmarł Nelson Mandela

Wczoraj wieczorem czasu polskiego prezydent Republiki Południowej Afryki, Jacob Zuma, wydał specjalne oświadczenie, w którym poinformował o śmierci Nelsona Mandeli. Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, działacz społeczny i symbol Afryki zmarł w wieku 95 lat.

Polityk chorował od wielu miesięcy - w kwietniu południowoafrykańskie media donosiły o jego ciężkim stanie, spowodowanym licznymi przypadłościami, z ciężkim zapaleniem płuc na czele. We wrześniu wyszedł ze szpitala po trzymiesięcznym w nim pobycie; nie występował już publicznie.

Mandela urodził się w 1918 roku - jego ojciec był wodzem plemienia Thembu, nauczycielem i metodystą. To on nadał mu angielskie imię Nelson i namówił do studiowania prawa. W 1942 roku wstąpił do centrolewicowej partii Afrykańskiego Kongresu Narodowego, aby po 8 latach przejąć w niej kierownictwo. Później przewodził również zbrojnemu ramieniu partii, które za czasów jego urzędowania ograniczało swoje działania przeciwko polityce apartheidu do akcji sabotażowych, bez ataków na ludność. W 1962 roku został aresztowany i skazany na dożywocie za rzekome przygotowywanie inwazji obcych państw na teren RPA. W 1985 roku odmówił skorzystania ze zwolnienia warunkowego. Na wolność wyszedł w 1990 roku i znów stanął na czele AKN.

W 1993 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, w 1994 roku został wybrany prezydentem RPA. Urząd ten sprawował przez kolejne 5 lat, w okresie największych zmian w kraju, w którym przez dziesięciolecia królowała segregacja rasowa i przemoc. Po odejściu z polityki zaangażował się w działalność charytatywną, stworzył _**Nelson Mandela Children's Fund**_.

Mandela był żonaty trzy razy, miał szóstkę dzieci, siedemnaścioro wnucząt i wciąż powiększające się grono prawnucząt.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(198)
WYRÓŻNIONE
gość
11 lat temu
Wielki człowiek!
gość
11 lat temu
Bardzo smutna wiadomość. Niech spoczywa w pokoju.
gość
11 lat temu
szkoda faceta, ale widocznie to byla jego pora:( wazne ze byl 'kims w zyciu'
gość
11 lat temu
powodzenia po tamtej stronie zycze!
gość
11 lat temu
Gimbusiarni nie zaszkodzi trochę wiedzy.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (198)
gość
7 lat temu
A ja nie rozumiem jak można uważać go za bohatera. RPA było niegdyś krajem białych ludzi, Mandela przyczynił się do ich śmierci. Była krew na ulicach. Co z tego że pomógl czarnym jak wymordowano białych. To ma być bohater? Ludzie, nie wierzcie we wszystko co jest w internecie
gość
11 lat temu
Reast in peace :(
gość
11 lat temu
komunista!
gość
11 lat temu
pamietajcie że za czasów Mandeli nic sie nie zmieniło, RPA nadal, a może nawet teraz bardziej niz kiedyś jest niebezpiecznym państwem
gość
11 lat temu
ZBRODNIARZ!
gość
11 lat temu
'Czasu polskiego' - wielka mi roznica czasu, miedzy RPA a Polska jest godzina roznicy ...
Gość
11 lat temu
Pudel o Mandeli, mój Boże....
Gość
11 lat temu
Pudel o Mandeli, mój Boże....
Gość
11 lat temu
Pudel staje się portalem z nekrologami.
gość
11 lat temu
Zwykły terrorysta i komunista. Poczytajcie za co on poszedł siedzieć i dlaczego amnesty international nie uznała go za więźnia politycznego.
gość
11 lat temu
uuuuuuuu
Gość
11 lat temu
pudel!!! wieczór czasu polskiego a wieczór czasy południowo-afrykańskiego to różnica tylko godziny... ehhh wstyd
Krzysiek N
11 lat temu
Widzialem dzisiaj kilku dyslektykow z Afryki jak klada kwiaty pod salonem Nissana.
gość
11 lat temu
Był kryminalistą, terrorystą i mało go ludzie obchodzili. W walce z apartheidem mało co zrobił i tylko się pod tym podpisał. Radze poczytać troszkę więcej poza tym czego się uczycie na historii w szkole i co wam media opowiadają. I nie, to nie są teorie spiskowe. Wiedza ogólnie dostępna, ale ignorowana. A szkoda.
...
Następna strona