Viktoria Modesta jest piosenkarką łotewskiego pochodzenia, która zasłynęła na świecie tym, że jest pierwszą gwiazdą pop z protezą nogi. Niedawno po wypromowaniu przez stację Channel 4 jej utwór Prototype stał się międzynarodowym hitem. Na YouTube obejrzało go ponad 4,6 miliona internautów. Zobacz: Modelka z protezą nogi podbija Internet!
Modesta jest kontrowersyjna nie tylko dlatego, że występując eksponuje swoją protezę albo pokazuje nagi kikut nogi, amputowanej na poniżej kolana. Okazuje się, że operacji dokonano na życzenie gwiazdy, a przekonanie do niej lekarzy zajęło jej 5 lat.
Viktoria urodziła się w 1987 roku jeszcze w Związku Radzieckim. W wieku 12 lat wraz z rodziną przeniosła się do Londynu. Przez całe dzieciństwo miała problemy ze zdrowiem, w młodym wieku przeszła 15 operacji na lewej nodze. W końcu doszła do wniosku, że kaleka noga tylko jej przeszkadza i w wieku 20 lat na jej żądanie dokonano amputacji.
Jeśli nie pasujesz, nie dopasowuj się - mówi Modesta w wywiadzie dla The Guardian. Wreszcie poczułam, że będę mogła żyć jako nowa osoba. Mogłam w nowy sposób pomyśleć o swoich możliwościach, samopoczuciu, o swoim ciele. Poczułam przypływ mocy.
Stacja Channel 4, która promowała Protoype w przerwach na reklamę podczas brytyjskiej edycji X Factor ogłosiła piosenkarkę "pierwszą światowej sławy artystką z amputowaną kończyną". Na wideoklipie Modesta prezentuje się z różnymi protezami: świecącą nogą, ażurową rzeźbą, czarnym szpikulcem. W scenie erotycznej widać też nagi kikut. Viktoria walczy w ten sposób z przekonaniem, że osoby z niepełnosprawnością nie mogą być seksowne.
To całkowicie nie do przyjęcia. Jestem pewna, że nie wszyscy tak uważają, ale z pewnością sporo osób tak o nas myśli. To dlatego w teledysku tak bardzo podkreślam swoją seksualność. Moim zamiarem nie było uprzedmiotowienie ciała ani przypodobanie się męskiej publiczności. Chciałam pokazać zmysłowość w granicach, w jakich czuję się bezpiecznie.
Piosenkarka przekonuje, że rozpoczęcie kariery "bionicznej gwiazdy pop" i nagranie odważnego klipu pomogły jej w walce z własnymi przekonaniami o niepełnosprawności.
Po rozmowach, jakie odbyłam z pracownikami Channel 4, kiedy zrozumiałam, jak oni mnie widzą, dotarło do mnie, że większość moich kompleksów to tylko idiotyzmy, które nie pozwalają mi szczęśliwie żyć. Nagrywając teledysk z reżyserem Saamem Farahmandem nie myślałam o sobie, nie zastanawiałam się nad tym, co ludzie powiedzą. Skupiłam się na tym, żeby pokazać siebie w sposób możliwie najbardziej autentyczny i szczery, zgodnie z zasadą, że jeśli komuś się nie spodobam, to i tak nic na to nie poradzę.