Walka z rakiem piersi i operacja usunięcia piersi zostawiają zarówno fizyczne jak i emocjonalne blizny. Kobiety, które pokonały chorobę kosztem własnego ciała odkryły, że są różne sposoby odzyskiwania poczucia, że są piękne. Jedne rekonstruują piersi, inne ukrywają blizny pod artystycznymi tatuażami.
Amerykańska firma Play Out produkująca bieliznę typu unisex wymyśliła jeszcze inną formę "terapii". Założycielki organizacji stworzyły projekt, w którym u boku androgynicznej modelki Rain Dove pojawiły się trzy kobiety, które wygrały z rakiem kosztem usunięcia obu piersi. Wszystkie wystąpiły w sesji topless.
Autorki pomysłu chciały, żeby ich projekt fotograficzny podważał stereotypy dotyczące ról płciowych i tego, co uznaje się za kobiece. Obok modelki wystąpiły Emili Jensej i Jodi Jaecks z Seattle oraz Melanie "Melly" Testa z Broodklynu. Ich prawdziwe, nieupiększone ciała mają pokazywać prawdę o kobiecym ciele, a nie promować mistrzowskie wykorzystanie Photoshopa.
To nie jest kampania poprawiająca świadomość na temat raka piersi - napisała Abby Sugar, współzałożycielka Play Out. Chodzi o role płciowe, bieliznę, kobiecość, zdrowie, służbę zdrowia, wiek i reprezentację w społeczności LGBT.
W kampanii jej bohaterki zostały sportretowane w typowych, codziennych sytuacjach domowych. Mają na sobie jedynie bieliznę, a ich nagle torsy nie są ani szczególnie eksponowane, ani ukrywane.
Jest wiele zdjęć kobiet, które wygrały z rakiem, zdjęć rekonstrukcji piersi, blizn po mastektomii, piękna w ich sile i leczeniu. Ale gdzie jest dyskusja wokół ról płciowych i kobiecości? - zapytała na blogu Sugar. Gdzie rozmowa o społecznej presji, przez którą przeszły te kobiety? Zamiast zwykłego patrzenia na zdjęcia i mówienia "Jaka ona dzielna, przetrwała chorobę", zachęcamy ludzi do spojrzenia na nie by powiedzieli: "Jaka ona jest odważna, stawia wyzwanie oczekiwaniom społeczeństwa". I wygrywa.
Według oficjalnych statystyk na Zachodzie około 58% kobiet po usunięciu piersi decyduje się na ich rekonstrukcję. Sugar twierdzi, że to, co na początku było możliwą opcją i trendem, coraz częściej staje się normą, a kobiety, które się jej nie poddają, są usuwane na margines.