Jednym z najsłynniejszych amerykańskich zdjęć jest Wznoszenie Flagi na Iwo Jima, wykonane w lutym 1945 roku. Przedstawia żołnierzy z USA, który stawiają narodową flagę na szczycie góry Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę w II wojnie światowej.
15 lat temu skandal wywołało zdjęcie wykonane przez amerykańskiego fotografa Eda Freemana. Przedstawił on grupę półnagich, umięśnionych mężczyzn (jeden miał na sobie koszulkę), którzy wznoszą na szczycie góry tęczową flagę ruchu LGBT. Kompozycja nawiązuje do zdjęcia z Iwo Jimy.
Zdjęcie Freemana powstało jako okładka gejowskiego czasopisma wydawanego w Los Angeles. Wkrótce stało się ikoną ruchu, ale przez lata rzadko mówiono o nim publicznie - aż do zeszłego tygodnia. Fotografia z wnoszeniem flagi zaczęła być ponownie udostępniana w mediach społecznościowych po tym, gdy Sąd Najwyższy USA zrównał prawa do małżeństwa wszystkich obywateli bez względu na płeć małżonków.
Od czasu nowej popularności zdjęcia Freeman zaczął otrzymywać tysiące komentarzy i listów, część z nich była bardzo agresywna i wulgarna. W końcu zaczęły się pogróżki. Kiedy pojawiła się wiadomość od pewnego mężczyzny z groźbą śmierci, fotograf skontaktował się z FBI.
To była dosadnie wyrażona groźba śmierci, że zamierza mnie zabić - Freeman powiedział magazynowi New York Daily News. Kiedy 200 osób mówi ci - wybacz mój język - że jesteś obrzydliwym pedałem i że powinieneś umierać powoli i w bólu, to nie poprawia samopoczucia.
Fotograf przyznał też, że to pierwszy raz od 15 lat, gdy ludzie krytykują to zdjęcie.
Dziękuję wam wszystkim za wsparcie wśród całej tej nienawiści - napisał na Facebooku. Zanim opublikowałem to zdjęcie, nie było na sprzedaż. Ale dzisiaj postanowiłem, że udostępnię je w sprzedaży i przekażę wszystkie dochody kilku organizacjom charytatywnym, które wspierają gejów żyjących z HIV oraz homoseksualnych weteranów wojennych. Każda odbitka będzie ręcznie podpisana i datowana na 26 czerwca 2015 roku.
Zdjęcie wykonane na Iwo Jimie upamiętnia ponad 7000 żołnierzy, którzy zginęli po stronie amerykańskiej w trakcie trwających ponad miesiąc walk w 1945 roku. Zdjęcie Freemana zwraca uwagę na ofiary rozpoznawanych przez prawo USA "przestępstw z nienawiści", których ok. 20% skierowanych jest przeciwko osobom nieheteroseksualnym. Ostatnie statystyki dotyczą 2013 roku, kiedy z tego powodu zamordowano ponad 1200 osób.