Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wczoraj wyrok w głośnej sprawie Christiany Ebrahimian, która straciła pracę z powodu demonstrowania swoich przekonań religijnych. Francuzka pracowała w szpitalu w Nanterre, ale nie chciała poddać się obowiązującemu tam zakazowi noszenia chust na głowie. Po wielu skargach pacjentów i innych pracowników została oficjalnie poproszona o zdjęcie nakrycia głowy. Ponieważ po raz kolejny odmówiła, została zwolniona.
Wczoraj Trybunał Praw Człowieka potwierdził, że pracodawca Ebrahimian miał prawo wymagać od niej zdjęcia chusty, gdyż prawo we Francji zabrania pracownikom placówek publicznych obnoszenia się ze swoimi przekonaniami oraz religią. Ponieważ Christiane pracowała w publicznym szpitalu psychiatrycznym, "miała obowiązek pozostać w pracy osobą przeźroczystą światopoglądowo".
Pracodawca Christiane w trakcie procesu zapewniał, że wielokrotnie proszono ją o zdjęcie chusty, a nawet wystosowano oficjalne pismo z nakazem dostosowania się do wprowadzonego w 2010 roku prawa. Mimo to Christiane, która została muzułmanką w wieku 18 lat, nie dostosowała się do wymogów prawa.