Znamy już laureatów 18. edycji Polskich Nagród Filmowych. Najlepszym polskim filmem wybrano Body/Ciało. Produkcja zdobyła 4 statuetki w najważniejszych kategoriach - za reżyserię dla Małgorzaty Szumowskiej i role pierwszoplanowe dla Mai Ostaszewskiej oraz Janusza Gajosa. Weteran polskiego kina odebrał także w tym roku Orła za całokształt twórczości z rąk wicepremiera Glińskiego, który wychwalał jego role. Wspomniał też o swoim wypadku na motocyklu z czasów, kiedy był... kaskaderem.
Niespodziewanie bohaterką wieczoru okazała się również Kinga Dębska, reżyserka i scenarzystka filmu Moje córki krowy, która wychodziła na scenę aż trzykrotnie. To jest taki mój wieczór - powiedziała wyraźnie zaskoczona.
Galę wręczenia Orłów 2016, potocznie zwanych „polskimi Oscarami” prowadził Michał Sufin, który swoimi dowcipami wywoływał częściej konsternację niż gromki śmiech. Kazał klaskać ludziom na słowo orgazm (!), co wywołało wręcz zniesmaczenie na widowni. W ramach przerywników publiczność "zabawiała" Matylda Damięcka. Nie wiadomo, dlaczego, tradycyjnie już, nie zatrudniono Grażyny Torbickiej - albo oszczędzono, albo ukarano ją za komentarz, na który pozwoliła sobie przy prowadzeniu ostatnich Paszportów Polityki, transmitowanych przez TVP. (Zobacz: Torbicka w czerwonej sukni na Paszportach Polityki (ZDJĘCIA))
Podczas ceremonii kilkukrotnie komentowano sytuację polityczną. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński zaczął od apelu do wicepremiera Glińskiego, by "strzegł swobody polskiego filmu". Maciej Stuhr, wręczając statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w formie przejęzyczeń przemycił aluzje do sprawy byłego prezydenta Wałęsy, Polaków gorszego sortu, słynnej opony, a nawet tupolewa... Aktor nie zdobył nagrody za swoją kreację w filmie Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Pod koniec wieczoru prezydent Akademii zwrócił się wraz z zebranymi z apelem o uwolnienie bezprawnie więzionego przez Putina ukraińskiego reżysera Olega Sencowa.
Oto pełna lista zwycięzców
NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA – Janusz Gajos
NAJLEPSZY FILM
„Body/Ciało”
NAJLEPSZA REŻYSERIA
Małgorzata Szumowska „Body/Ciało”
NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Kinga Dębska „Moje córki krowy”
NAGRODA PUBLICZNOŚCI – „Moje córki krowy”
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Maja Ostaszewska za film „Body/Ciało”
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Janusz Gajos za film „Body/Ciało”
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Anna Dymna za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Wojciech Pszoniak za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”
NAJLEPSZY DŹWIĘK
„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Krzysztof Jastrząb, Mateusz Irisik
NAJLEPSZY MONTAŻ
„11 Minut” Agnieszka Glińska
NAJLEPSZE KOSTIUMY
„Hiszpanka” Dorota Roqueplo, Andrzej Szenajch
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
„Hiszpanka” Jagna Janicka
NAJLEPSZA MUZYKA
„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Wojciech Karolak
NAJLEPSZE ZDJĘCIA
„Karbala” Arkadiusz Tomiak
NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
„Młodość”, reż. Paolo Sorrentino
ODKRYCIE ROKU
Agnieszka Smoczyńska najlepsza reżyseria za film „Córki Dancingu”
NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
„Prokurator”
NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
„Aktorka”, reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka