Równo 15 lat temu w Holandii zaczęło obowiązywać prawo pozwalające osobom tej samej płci legalnie zawierać małżeństwa. Ustawa została przyjęta w parlamencie przeważającą większością głosów. Senat zaakceptował również prawo osób homoseksualnych do adopcji dzieci.
Pierwsze 4 pary homoseksualne skorzystały w Holandii z nowego prawa tuż po północy 1 kwietnia 2001 roku. Ślubów udzielił im burmistrz Amsterdamu.
Małżeństwa jednopłciowe w Holandii nie różnią w świetle prawa niemal niczym od tradycyjnych małżeństw. Jedyny wyjątek stanowi ograniczenia dotyczącego adopcji dzieci w związkach lesbijskich. Jest już jednak szykowany projekt ustawy, która ma to zmienić.
W ślad za Holandią poszły Belgia i Kanada. Małżeństwa homoseksualne są legalne też m.in. w Argentynie, Brazylii, Danii, RPA, Norwegii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Islandii, Luksemburgu i USA. W zeszłym roku o legalizacji małżeństw jednopłciowych zadecydowali w referendum także obywatele katolickiej Irlandii. Jeszcze więcej krajów, w tym Węgry, wprowadziło formalne pozwolenie na legalizację związków partnerskich. W Polsce prace nad projektem o związkach partnerskich zostały "odłożone na później" przez rząd Ewy Kopacz.