Dokładnie za tydzień w Krakowie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży - najważniejsze tego typu spotkanie młodych katolików zapoczątkowane jeszcze w latach 80-tych przez papieża Jana Pawła II. W Małopolsce od wielu miesięcy trwają przygotowania do imprezy, która odwiedzić może nawet dwa miliony pielgrzymów z całego świata. To oczywiste, że nie wszyscy znajdą noclegi w hotelach, więc większość zatrzyma się w mieszkaniach wiernych z całej Polski. To z myślą o nich Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalny poradnik, w którym uczy, że obcokrajowców bardziej niż narzekanie, może zainteresować wspólne kiszenie ogórków. Przypomnijmy: MSZ uczy Polaków dobrych manier: "Nie zanudzaj gości opowiadaniem o problemach. Są w każdym kraju"
Tymczasem okazuje się, że razem z ŚDM w Krakowie będzie działać także... Przystań Pielgrzymów LGBT, cykl spotkań zorganizowanych przez grupę Wiara i Tęcza. Aktywiści chcą trafić do osób homoseksualnych, które są wierzące, a nie mogą liczyć na otwarte stanowisko Kościoła w tej sprawie. Jak informują organizatorzy, wśród pielgrzymów może znaleźć się nawet kilkanaście tysięcy gejów i lesbijek. Oni też powinni mieć prawo do dyskusji o wierze i Bogu.
Queer to określenie nie tylko osób LGBT, ale w szerszym rozumieniu wszystkich wykluczanych. I właśnie do takich osób przyszedł Chrystus, a nie tylko do establishmentu - komentuje Misza Czerniak z Wiary i Tęczy.
Organizatorzy Przystani Pielgrzymów spotkali się już z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, który zaakceptował ich inicjatywę, lecz nie udzielił jej oficjalnego poparcia. Takie wsparcie kłóciłoby się z oficjalnym stanowiskiem Kościoła.
Światowe Dni Młodzieży są formułą otwartą. Do uczestnictwa są zaproszone także osoby o skłonnościach homoseksualnych. Papież Franciszek będzie głosił ewangelię, która jest dla każdego - powiedział w Rzeczpospolitej ks. Piotr Studnicki z krakowskiej kurii.
Rzeczywiście jakiś czas temu doszło do spotkania osób z tej grupy z kard. Dziwiszem. Kardynał stara się kierować tym, co mówi Katechizm Kościoła Katolickiego, czyli pełnym szacunkiem dla takich osób i troską, by nie czuły się potępiane - dodał.
Przystań Pielgrzymów będzie działać na krakowskim Kazimierzu. Podobna inicjatywa pojawiła się już podczas ŚDM w Kolonii w 2005 roku. Niestety, organizatorzy ŚDM blokowali wtedy dziennikarzom dostęp do informacji o spotkaniach środowisk LGBT.