Niebawem miną dwa tygodnie od momentu, gdy media obiegły wieści o tragicznym wypadku w Krakowie. Jednym z uczestników zdarzenia był syn Sylwii Peretti, 24-letni Patryk. Życia pociechy "królowej życia" ani pozostałych trzech pasażerów niestety nie udało się uratować. Ostatnie pożegnanie syna celebrytki miało miejsce w piątek, 21 lipca.
Rodziny ofiar wypadku samochodowego w Krakowie mają szansę na odszkodowanie?
Sprawę śmierci syna Sylwii Peretti i pozostałych osób, które przebywały w aucie feralnej nocy, omówiono już pod niemal każdym kątem. Co jednak z ewentualnym odszkodowaniem dla rodzin ofiar wspomnianego wypadku? Tu sprawą zainteresował się "Fakt", który postanowił zapytać o sprawę ekspertów. Ich słowa raczej nie pozostawiają wątpliwości.
Kamil Sztander, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych porównywarki rankomat.pl, wskazuje, że bliscy zmarłych mogą się ubiegać o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. W przypadku, gdy kwota byłaby niemiarodajna w stosunku do roszczeń rodzin, sprawa może trafić do sądu.
Rodziny zmarłych w wypadku pasażerów pojazdu mogą ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. (...) Jeśli proponowana przez towarzystwo ubezpieczeń kwota odszkodowania będzie dla poszkodowanych rodzin za niska, wtedy również mogą sądzić się o większe odszkodowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejnego eksperta, tym razem Tomasza Zawadzkiego z firmy Auxilia, tabloid zapytał o ewentualną kwotę, jaka może przysługiwać bliskim ofiar. Stawki bywają jednak różne, dlatego w tym momencie ciężko byłoby je oszacować.
Kwoty przyznawanych odszkodowań i zadośćuczynień w związku ze śmiercią osób najbliższych w wyniku wypadku komunikacyjnego są zależne od wielu czynników, np. stopnia pokrewieństwa, wieku osoby zmarłej i osoby bliskiej, sytuacji finansowej osoby zmarłej oraz osoby występującej z roszczeniem.
Rozmówca "Faktu" zwraca jeszcze uwagę na pewien fakt, który może mieć to szczególne znaczenie.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że przy ustalaniu tych kwot jest brane pod uwagę to, czy poszkodowani pasażerowie nie przyczynili się do wypadku. Na przykład jeśli pasażerowie wiedzieli, że wsiadają do samochodu, którym kieruje nietrzeźwy kierowca lub nie zapięli pasów bezpieczeństwa, te okoliczności spowodują obniżenie należnych kwot, w skrajnych przypadkach nawet o 70-80 procent.
Na razie nie informowano, czy rodzina którejś z ofiar tragicznego wypadku zamierza starać się o takie rozwiązanie.