Telewizja publiczna w obliczu pandemii koronawirusa zaczęła emitować lekcje dla uczniów szkół podstawowych. Program nazywa się Szkoła z TVP i ma pomóc nauczycielom i uczniom w realizacji programu nauczania w okresie zamknięcia placówek.
Lekcje te są, mówiąc delikatnie, na nie najwyższym poziomie... Hitem internetu stał się zwłaszcza odcinek o liczbach parzystych i nieparzystych. Aby zrozumieć o co chodzi nauczycielkom, trzeba bowiem mieć naprawdę wysokie IQ, sporą wiedzę matematyczną i mieć smykałkę do rozwiązywania zagadek.
Co to znaczy, że liczba jest parzysta? To chyba znaczy, że ma parę. Co to jest para? To coś, w czym są dwie rzeczy, dwie osoby - oznajmia enigmatycznie "nauczycielka". To teraz pomyślmy, które liczby są parzyste. Sprawdzimy czy dana liczba, jeśli ją rozłożymy ma parę. Dziesięć jest liczbą parzystą, bo ma parę. Jedenaście jest liczbą nieparzystą, bo ktoś nie ma pary.
Na odnotowanie zasługuje też odcinek, w którym prowadząca pomyliła średnicę okręgu z jego obwodem. I tak dowiadujemy się, że:
Gniazdo jest zbudowane z gałązek, suchych traw, jest kolistego kształtu i osiąga nawet dwa metry średnicy. Pokażę wam na mojej taśmie o co chodzi z tą średnicą gniazda - mówi prowadząca i pokazuje stworzony z papieru obwód okręgu. Nasze gniazdo będzie miało taką średnicę. Nawet ja mogłabym się do tego gniazda zmieścić.
Gdybyście nie znali liczb parzystych albo definicji obwodu, to czy lekcje TVP pomogłyby wam w nauce?