W piątek Daniel Martyniuk i Faustyna Jamiołkowska opublikowali w mediach społecznościowych nagranie weselne. Materiał przedstawia wiele romantycznych kadrów, wśród których pojawiają się m.in. ujęcia sprzed ołtarza oraz kościoła. Warto zaznaczyć, że 6 października 2018 roku syn "króla disco polo" wziął ślub z Eweliną Golczyńską. Ceremonia odbyła się wówczas w kościele Świętego Krzyża w Grabówce na Podlasiu. Co w takim razie syn Zenka robił z żoną w świątyni? Otóż istnieje pewna możliwość, o której już jakiś czas temu mówił w rozmowie z Pudelkiem. Wówczas Daniel Martyniuk przyznał, że stara się o unieważnienie małżeństwa z pierwszą żoną i ma ku temu kilka przesłanek.
Kodeks Prawa Kanonicznego dopuszcza stwierdzenie nieważności małżeństwa. Wspomniany proces często bywa potocznie określany jako "rozwód kościelny". W celu uzyskania takowej decyzji należy udać się do sądu kościelnego. Procedura w celu uzyskania orzeczenia o nieważności polega na wykazaniu za pomocą dowodów, że związek został zawarty w skutek "wadliwych okoliczności". Owe okoliczności są sprecyzowane i dotyczą czterech kwestii, które zostały wyjaśnione przez prawnika Kamila Jurę w artykule "Jak uzyskać rozwód kościelny?" i dotyczą następujących aspektów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie okoliczności muszą wystąpić, aby unieważnić sakrament małżeństwa?
Brak formy kanonicznej – [...] unieważnienie jest możliwe w przypadku błędów podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego. Może to być niewystarczająca liczba świadków, czy brak stosownych uprawnień.
Przeszkody zrywające – jest ich dwanaście i obejmują między innymi zbyt młody wiek, impotencję, różnice w wyznaniu religii, ślub czystości złożony w instytucie zakonnym, uprowadzenie kobiety w celu zawarcia z nią małżeństwa, zabójstwo, pokrewieństwo w linii prostej.
Niezdolności konsensualna – są to niezdolności wynikające z natury psychicznej, które uniemożliwiają wypełnianie istotnych obowiązków małżeńskich. Są to między innymi zaburzenia psychiczne takie jak schizofrenia paranoidalna, choroba afektywna dwubiegunowa, niedorozwój umysłowy, nerwica, psychoza, psychopatia, depresja czy osobowość DDA. [...]
Wady zgody małżeńskiej – jeżeli podczas zawierania sakramentu, któryś z małżonków nie wiedział o np. złym stanie psychicznym, długach czy braku dziewictwa mimo zapewnienia małżonka o takim stanie, jest to podstawą do unieważnienia ślubu kościelnego. [...]
Jak przebiega proces stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?
Wymogiem, aby rozpocząć procedurę stwierdzenia nieważności małżeństwa, jest złożenie przez jedną ze stron do sądu kościelnego "skargi", która powinna uwzględniać przynajmniej jeden artykuł będący podstawą do rozwodu. Wówczas przewodniczący trybunału kościelnego przyjmuje lub odrzuca dokument. Jeśli zostanie on zaakceptowany, rozpoczyna się proces, w trakcie którego dochodzi do pojedynczych przesłuchań. Małżonkowie oraz świadkowie składają zeznania w obecności sędziego oraz notariusza, po czym sąd biskupi wydaje orzeczenie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia, katolik może po raz drugi wziąć ślub kościelny.