W polskich programach śniadaniowych nie brakuje absurdalnych, a często niestety wręcz społecznie szkodliwych tematów. Widzowie "Dzień Dobry TVN" mieli już okazję dowiedzieć się, że mężczyznom nie przystoi noszenie szortów, a damy przy stole nie powinny jeść kanapek. W "Pytaniu na śniadanie" dyskutowano zaś m.in. o tym, czy duże piersi są niedoskonałościami, a dziewczyny z nadwagą mogą mieć przystojnego chłopaka.
Rodzime śniadaniówki często pochylają się również nad zagadnieniami dotyczącymi dzieci i młodzieży. Niestety dobór tematów w tym wypadku nierzadko bywa, delikatnie mówiąc, wyjątkowo nieprzemyślany. I tak na przykład w czerwcu w "Pytaniu na śniadanie" odbyła się pogadanka dotycząca cellulitu u małych dzieci. W podobne tony postanowiło ostatnio uderzyć "Dzień Dobry TVN". W piątkowym wydaniu porannego show gościł dermatolog Łukasz Preibisz, który rozmawiał z prowadzącymi o rozstępach u nastolatków.
Dyskusję poprowadzili Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik. Już podczas zapowiedzi pogadanki z ekspertem pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze - wówczas Sołtysik stwierdził, że rozstępy mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę młodzieży.
Będziemy mówili o rozstępach, które coraz częściej pojawiają się nie tylko w wieku późnym, starczym, ale także wśród nastolatek. I źle wpływają oczywiście na psychikę i samoocenę - mówił.
Słuchając rozmowy prowadzących "DDTVN" z dermatologiem, wyraźnie można było odnieść wrażenie, że rozstępy u nastolatków mają być powodem do wstydu. W swym wywodzie zaproszony ekspert podkreślił, że z rozstępami należy walczyć jak najwcześniej, w szczególności u osób młodych - gdyż, jak stwierdził, wyglądają one nieestetycznie...
Zobacz również: Tymczasem w "Pytaniu na Śniadanie" dyskusja: "Moja 5-LETNIA córka ma CELLULIT- czy mam się martwić?"
(..) U młodych osób (...) one występują w miejscach bardzo niefajnych. U chłopaków to są plecy, ramiona, u kobiet to są piersi, wewnętrzne powierzchnie ud, pośladki. Więc estetycznie to jest słabe, a szczególnie słabe jest na początku, kiedy jest czerwone - przekonywał dermatolog.
W dyskusji poruszono również temat walki z rozstępami. Gość Kalczyńskiej i Sołtysika wspaniałomyślnie stwierdził, że nie można zapobiec rozstępom spowodowanym szybkim wzrostem w okresie dojrzewania. Błyskawicznie dodał jednak, że, "możemy zapanować nad masą tkanki tłuszczowej". Dermatolog polecił także młodzieży stosowanie preparatów na rozstępy dla kobiet w ciąży, wizytę u dermatologa czy w gabinecie medycyny estetycznej.
Poruszony w "DDTVN" temat bez wątpienia jest co najmniej problematyczny. W dzisiejszych czasach, gdy tak wiele osób nawołuje do samoakceptacji i filozofii "body positivity", coś tak naturalnego i powszechnego jak rozstępy zostało przedstawione jako wstydliwe i "estetycznie słabe". Tego typu treści mogą niekorzystnie wpływać na samoocenę nastolatków, a warto w tym miejscu dodać, że polska młodzież ma szczególnie duże problemy z samooceną.
W 2020 roku ukazało się badanie HBSC przygotowane we współpracy z WHO poświęcone zdrowiu i samopoczuciu nastolatków. Według wyników polskie nastolatki charakteryzowała najniższa samoocena spośród młodzieży z 43 krajów objętych badaniem. Zgodnie z danymi aż 49 procent polskich 13-latek było przekonanych, że są zbyt grube, wśród 15-latek było to natomiast aż 52 procent. Równie niepokojące były także dane dotyczące chłopców - w grupie 15-latków również odnotowano najniższą samoocenę spośród badanych krajów, 11 i 13 -latkowie uplasowali się zaś na drugim miejscu pod tym względem.
Uważacie, że telewizje śniadaniowe powinny promować tego typu treści?
Zobacz również: Przemysław Czarnek chce ODCHUDZAĆ dzieci po powrocie do szkół. Szczególnie dziewczynki, bo "TU JEST WIĘKSZY PROBLEM"...
Posłuchaj najnowszego odcinka Pudelek Podcast!