TikTok był początkowo traktowany przez większość internautów po macoszemu i postrzegany wyłącznie tylko jako narzędzie do zabawy dla dzieci. Z czasem to się jednak zmieniło. Wszystko dlatego, że TikTok od miesięcy jest najchętniej pobieraną aplikacją na świecie, a liczba jego użytkowników rośnie lawinowo. Prezentują oni również coraz bardziej zróżnicowany "kontent", adresowany nie tylko do młodzieży. Konta na apce zdecydowały się już założyć takie osobistości jak Robert Lewandowski czy... prezydent Andrzej Duda.
O ile na TikToku wciąż jeszcze królują choreografie wykonywane do popularnych utworów, platforma komunikacji stała się atrakcyjna również dla duchownych, którzy wykorzystują aplikację do szerzenia wiary w Boga (a także uzewnętrzniania osobistych przemyśleń i opinii). Jednym z takich moralizatorów jest niejaki ksiądz Jakub Piątkowski (na TikToku znany jako "jakubsdb"), który w jednym ze swoich filmików podzielił się swoją refleksją na temat "zachowania czystości" ubarwioną osobliwym porównaniem.
Szklanka - zaczął. Kiedyś była pełna, teraz już jest pusta, troszkę brudna. Wiele osób z niej piło. Chcesz się napić? Prawdopodobnie nie. Mówię to dlatego, gdyż pod ostatnim filmikiem niektóre osoby pytały mnie, co sądzę o tej dziewczynie, która na TikToku chwali się swoją czystością przed ślubem. Ona też jest szklanką, ale czystą i pełną. Z tej szklanki piło wielu, zostawili coś po sobie i jest pusta.
A ta dziewczyna jest pełną szklanką, czystą, a co lepsze - może dać siebie w pełni drugiej osobie, do której będzie miała pewność, że to jest ta jedyna. Modlę się za ciebie, jesteś wzorem dla wszystkich. Szanujcie się i bądźcie czyści. Pozdrawiam i szczęść Boże.
Jak można było się spodziewać, historia o "niegdyś pełnej szklance" wzbogacona "kreatywną" metaforą, która została zainspirowana wyznaniem innej tiktokerki, nie przypadła do gustu większości komentujących (głównie kobietom). W licznych komentarzach duchownemu zarzucono jawny seksizm i "slut shaming".
Dlaczego ksiądz porównuje kobiety, które współżyły przed ślubem do kogoś pustego i brudnego? Prędzej zostaną zbawione niż ktoś, kto je obraża.
Jeśli ktoś nie zachował czystości do ślubu nie czyni to kogoś gorszym i nie ujmuje wartości. Jest tak samo wartościowym człowiekiem.
W odpowiedzi na zarzucane mu czyny Salezjanin zapewnił, że "kobieta nie jest dla niego przedmiotem i zasługuje na szacunek", a jego porównanie miało jedynie "ukazać prawdę". Mężczyzna zaapelował także, iż należy kochać i akceptować również osoby, które definiuje jako "brudne i puste szklanki", gdyż "każdy jest stworzeniem bożym".
Zastosujecie się do jego "porad"?