We wtorek i czwartek odbędą się półfinały Konkursu Piosenki Eurowizji, którego finał został przewidziany na sobotę. Nad tegoroczną edycję zawisło widmo skandalu, a wszystko to z powodu udziału przedstawicielki Izraela, Eden Golan, której kraj od października 2023 roku toczy wojnę z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas. Już pod koniec marca część reprezentantów opublikowała wspólne oświadczenie, za pośrednictwem którego wyrazili swój sprzeciw wobec antysemityzmu i islamofobii.
Ważne jest dla nas, abyśmy solidaryzowali się z uciskanymi i przekazywali nasze płynące z głębi serca życzenie pokoju, natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni oraz bezpiecznego powrotu wszystkich zakładników. Jesteśmy zjednoczeni przeciwko wszelkim formom nienawiści, w tym antysemityzmowi i islamofobii [...] - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez uczestników z Irlandii, Norwegii, Portugalii, San Marino, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii, Litwy i Finlandii.
Szwedzka policja spodziewa się protestów Palestyńczyków podczas Eurowizji
Mimo wyraźnych głosów sprzeciwu reprezentantka Izraela wystąpi podczas czwartkowego półfinału. W związku z tym szwedzka policja spodziewa się licznych protestów, zwłaszcza że władze Malmö przyjęły dużą liczbę palestyńskich imigrantów, którzy zamieszkują obecnie "eurowizyjne miasto". Warto wspomnieć, że do owych manifestacji dochodziło już wcześniej. Poziom alarmowy podniesiono już w sierpniu 2023 roku, gdy w trakcie jednego ze zgromadzeń doszło do spalenia Koranu.
Jak podają zagraniczne media, w Szwecji doszło do mobilizacji służb bezpieczeństwa. Lokalni policjanci zostaną wsparci przez funkcjonariuszy z Danii i Norwegii. Niektórzy mundurowi mają zostać dodatkowo uzbrojeni w broń długą. Zdaniem komendantki Petry Stenkuli, może dojść nawet do cyberataków czy zakłóceń transmisji, ale są oni na to przygotowani. W Malmö, gdzie ma przyjechać około 100 tys. fanów muzyki, wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa. Podczas wydarzeń plenerowych nie będzie można nosić toreb czy plecaków, a centrum miasta będzie monitorowane przy użyciu dronów.
Policjanci z Danii i Norwegii wesprą funkcjonariuszy w Szwecji
W związku z wydarzeniem w trzecim co do wielkości mieście Szwecji służby zaostrzają środki bezpieczeństwa. Organizatorzy spodziewają się dużych demonstracji w pobliżu, będącej centrum wydarzeń, hali widowiskowej. Policja zapewnia jednak, że jest w stanie najwyższej gotowości - donosi BBC.
Kwestie bezpieczeństwa zostały również wprowadzone w przypadku Eden Golan. Jak podaje "Times of Israel", instytucja zajmująca się ochroną przedstawicieli Izraela za granicą zasugerowała reprezentantce, aby nie opuszczała ona pokoju hotelowego, nie brała udziału w żadnym pre-party, ani też nie pojawiła się na Ceremonii Otwarcia ESC 2024 czy turkusowym dywanie. Z kolei kibicom Izraelki odradzono pokazywanie się z flagami.