Jarosław Kaczyński jest rodowitym warszawiakiem, który za czasów szkolnych uczęszczał do XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie. Nie zdał tam do następnej klasy i zmienił szkołę. Ostatecznie ukończył XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.
Po ukończeniu szkoły średniej, kontynuował naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę magisterską, uzyskując potem tytuł magistra. W tym samym roku studiowali z nim jego brat Lech, oraz przyszli Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, m.in. Andrzej Rzepliński, Marek Safjan i Mirosław Wyrzykowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie wykształcenie ma Jarosław Kaczyński?
W późniejszych latach prezes PiS-u uczęszczał na prowadzone przez prof. Stanisława Ehrlicha nieformalne seminarium doktorskie. Egzaminy doktorskie zdał z teorii państwa i prawa oraz filozofii marksistowskiej (oba "bardzo dobrze"), a 8 grudnia 1976 roku obronił pracę "Rola ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą". Niedługo później Kaczyński uzyskał miejsce na aplikacji prokuratorskiej, ale nie skorzystał z niej, ponieważ chciał zostać politykiem.
Chciałem rządzić, już gdy miałem 12 lat. Premierem zamierzałem zostać mając lat 34, a skończyć rząd, mając lat 91. To byłby rok 2040. To jeszcze strasznie dużo czasu - powiedział prezes PiS-u w wywiadzie dla "Wprost" w 2007 roku.
O czym była praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego?
Według informacji tygodnika "Polityka" z 2007 roku, praca doktorska Jarosława liczy 265 stron, z których 36 zajmują przypisy i bibliografia (121 pozycji, wśród nich nawet artykuł Jerzego Urbana). Tygodnik zaznacza, że w doktoracie Kaczyńskiego jest sporo odwołań do wypowiedzi przywódców i ideologów PRL-u: Gomułki, Bieruta, Cyrankiewicza, Kliszki, Sokorskiego, Werblana, a nawet Kąkola.
Już w referacie KC na III Zjazd PZPR stwierdzono pojawienie się zjawiska naporu ideologii burżuazyjnej. Jednocześnie jednak podkreślona została zasada niestosowania metod administracyjnych w walce o ostateczny cel, jakim jest według słów Władysława Gomułki "całkowity triumf marksizmu leninizmu jako jedynej metodologicznej podstawy nauki" [...] - czytamy we fragmencie pracy doktorskiej Jarosława Kaczyńskiego.