Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
Goss
|
aktualizacja

Jerzy Bralczyk zapytany o "trzecią płeć" i język neutralny płciowo: "To uprzedmiotawia człowieka"

114
Podziel się:

Po tym, jak Jerzy Bralczyk znalazł się w centrum medialnego skandalu, dziennikarze mają do niego więcej pytań niż kiedykolwiek. Tym razem padł temat "trzeciej płci" i neutralnych określeń.

Jerzy Bralczyk zapytany o "trzecią płeć" i język neutralny płciowo: "To uprzedmiotawia człowieka"
Jerzy Bralczyk zapytany o "trzecią płeć". Tak odpowiedział (AKPA)

Jerzy Bralczyk ma ostatnio pełne ręce roboty. Mowa nie tylko o jego nowym projekcie dla TVP, lecz przede wszystkim o pytaniach dziennikarzy, którzy po niedawnej aferze wyraźnie chcą go wypytać o zdanie na każdy temat. I tak oto językoznawca zabrał już chociażby głos w sprawie słowa "Murzyn", które, jego zdaniem, nie ma żadnych negatywnych skojarzeń.

Bralczyk zapytany o "trzecią płeć" i język neutralny płciowo

Portal Kozaczek, którego reporterzy są bardzo ciekawi zdania Jerzego Bralczyka na wiele tematów, zapytał go także o zdanie na temat "trzeciej płci". Językoznawca przyznaje, że jego zdaniem nie jest to dobre określenie. Wskazuje też, że przy podobnym nazewnictwie łatwo byłoby wpaść w lingwistyczną pułapkę.

Myślę, że ta "trzeciość" tej płci nie jest może najlepszym określeniem. Możemy mówić o różnych preferencjach, o różnych stosunkach do kwestii płci, ale sam nie lubię określenia "trzecia płeć" - przyznał. Mówiąc o gejach, homoseksualistach czy paniach, które wybierają miłość saficką, czyli lesbijkach, powinniśmy określać właśnie tymi słowami. Trzecia płeć wydaje mi się za bardzo enigmatyczna, to trochę tak, jak "trzeci wiek". A co potem? Czwarta płeć i piąta? Trochę wpędzamy się w zaułek. A poza tym chyba niedobrze jest tak segregować. A kto wobec tego jest pierwszą płcią? A kto drugą płcią? I tak dalej i tak dalej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Jerzy Bralczyk tłumaczy się ze swoich kontrowersyjnych słów. "To ma negatywny wymiar, gdy mówimy tak o człowieku"

Serwis wypytał go jeszcze o język neutralny płciowo. Bralczyk zauważa, że jest to istotny problem, a rodzaj nijaki może być w tym przypadku dyskryminujący.

Natomiast rzeczywiście, jeśli chodzi o te określenia typu neutralnego, to jest pewien problem i myślę, że to będzie z czasem problem coraz bardziej zaznaczony. Rodzaj nijaki trochę nie odpowiada, bo on trochę uprzedmiotawia człowieka. Mówić "ono" albo "to"... "ten" to może być mężczyzna, "ta" może być kobieta, a "to"? Od razu to obniża rangę i myślimy o "to", że to to jest jakiś przedmiot albo w najlepszym przypadku zwierzę. I dlatego też nie chciałbym, żeby te neutralne, czy niby neutralne, bo to z łaciny "neutrum", ten nijaki rodzaj tutaj funkcjonował.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(114)
Zaloguj się i zostań Championem Pudelka VIP
Pamiętaj, że po zalogowaniu nadal możesz
komentować ANONIMOWO 😎
Szansa na wyróżniony komentarz
Odznaka Championa
Kolorowy avatar
🔝⭐
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Izabela
6 miesięcy temu
Bardzo się staram to zrozumieć. Przy całej sympatii do wszystkich ludzi, niezależnie od płci, narodowości, wyznania itp... Ale nie ogarniam tego ten to temuś. Jeśli ktoś mi zwróci uwagę, to postaram się zmienić formę, ale musi być wyrozumiały. Całe moje życie mówiłam ona/on, nagle się nie przestawię. Młodzi niech zmieniają świat.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Mighty
6 miesięcy temu
Dokładnie tak.
niki
6 miesięcy temu
mądry człowiek
koniecswiata
6 miesięcy temu
co za czasy... żeby mniejszości chciały rządzić i narzucać swoje "chore" racje
Asia
6 miesięcy temu
Brawo Panie profesorze! W wielu kwestiach z Panem się nie zgadzam. Ale jak dobrze usłyszeć wyważony głos rozsądku eksperta. 🙏
Vccvbb
6 miesięcy temu
Mądrego to zawsze dobrze posłuchać .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (114)
Tomasz
3 miesiące temu
Załóżmy taki scenariusz. Piszę książkę, i pisząc ją chcę się zwrócić neutralnie do osób czytających moją książkę. Nie chcę używać zwrotów 'nie jeden raz to usłyszałeś' do czytelniczki, i 'nie jeden raz to usłyszałaś' do czytelnika. Ale też nie chcę używać liczby mnogiej jakbym zwracał się na raz do całej grupy, ogólnie. Raczej chcę zwrócić się do każdej czytającej moją książkę osoby, z osobna. Żeby każda czytająca osoba poczuła, że jest to kierowane do niej, ale jednocześnie żeby nie poczuła, że treść jest kierowana do płci przeciwnej. Napisać książkę jak do mężczyzny, a potem drugą wersję jak do kobiety, byłoby kuriozalne. Żaden polski pisarz tak jeszcze nie zrobił... Ta neutralność gramatyczna jest potrzebna.
Yola
6 miesięcy temu
Uwielbiam pana, Panie Bralczyk.
Grazyna Bik
6 miesięcy temu
Jezeli ktoś nie lubi jak sie do niego mówi pan/pani to może wybrać Ty lub Towarzyszu,Kolego,Kolezanko.A nie wymyślać milion płci.
Zygmunt Norsk...
6 miesięcy temu
Ktos czuje sie przeciwna płcią,to może ktoś zacznie się czuć przeciwna rasą lub wiekiem.Ma 60 lat ale czuje się na 15 lat i zmienia mu na 15 lat.Skoro mozna zmienić płeć to też wiek,bo ktoś się tak czuje.
Tymon Opolski
6 miesięcy temu
Są tylko dwie płcie: żeńska i męska.Reszta to sa preferencje sexualne czy orientacje itp. Tak samo z koncowkami jest tylko :ona i on.A reszta np Ono to jest nick czy inne przezwisko.
Krzych
6 miesięcy temu
Brawo. Wreszcie głos rozsądku. Żadnych poprawnie politycznych sloganów.
Jerzy
6 miesięcy temu
Przynajmniej trzeźwo traktuje ideologiczne bzdury. Trzy płcie znam od dawna. Męska, żeńska i nijaka.
znawca
6 miesięcy temu
A ciekawe, bo mówimy też "to dziecko" - i jakie odczucia ma językoznawca w tej kwestii? Bardziej ludzkie niż do zdychającego zwierzaka domowego czy bliżej mu do Murzyna?
🤣🤣🤣🤣🤣
6 miesięcy temu
"to" w naszym języku nie dotyczy tylko przedmiotu czy zwierzęcia, ale też dziecka! dziecko to rodzaj nijaki, profesor zapomniał czy uważa dzieci za zwierzęta lub przedmioty? ot, taki zaułek...
Gosc
6 miesięcy temu
I znów ma rację profesor
🙊🙉🙈
6 miesięcy temu
Ludzie, którzy wymyślają te bzdurne klasyfikacje powinni się douczyć. Poczytać słownik, encyklopedie i kilka regułek z biologii. Płeć, orientacja, preferencje seksualne, fetysze, dewiacje...to już znamy, sklasyfikowaliśmy i nazwaliśmy, nie ma co odkrywać odkrytego.
gość
6 miesięcy temu
Jestem młoda i akurat w tej kwestii muszę się z Bralczykiem zgodzić - uważam, że "ono, to" nie bardzo pasuje w ogóle do człowieka. Świat się zmienia, język też i powinno się stworzyć nowe określenia dla osób, które nie identyfikują się jako pan/pani, tylko nie jakieś dziwne prześmiewcze twory. Można się nie zgadzać z ich płcią, preferencjami, no ale na gruncie języka należałoby coś wymyśleć sensownego.
Amigo
6 miesięcy temu
Profesor zapomniał że "to" lub "ono" to może być też dziecko, a "ta" może być na przykład szafa, a "ten" to może być sedes.
halina
6 miesięcy temu
Tu akurat powiedział dobrze.
...
Następna strona