Rankingi najbogatszych Polek i Polaków publikowane przez magazyn "Wprost" od lat fascynują opinię publiczną. Jeśli chodzi o kobiece zestawienie, niekwestionowaną liderką pozostaje niezmiennie doskonale znana czytelnikom Pudelka Dominika Kulczyk. Z kolei drugie miejsce należy do tajemniczej Barbary Komorowskiej, której majątek oszacowano na 2,2 mld zł. Na próżno szukać w sieci zdjęć miliarderki oraz wywiadów z jej udziałem. Druga najbogatsza Polka pilnie strzeże swojej prywatności i stroni od życia w blasku fleszy.
Jest drugą najbogatszą Polką. Mało kto wie, jak wygląda
Barbara Komorowska dorobiła się fortuny przede wszystkim dzięki udziałom w rodzinnej firmie mleczarskiej Bakoma, której prezesem jest obecnie jej syn. Co ciekawe, nazwa przedsiębiorstwa jest akronimem od pierwszych liter imienia i nazwiska miliarderki oraz nazwiska pierwszego inwestora, Edwarda Mazura.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak Barbara Komorowska dorobiła się miliardów? Jej firmy kojarzą wszyscy
Tajemnicza biznesmenka i jej rodzina tworzą największą w kraju grupą rolno-spożywczą BZK Group, w której skład, poza wspomnianą Bakomą, wchodzą także największy producent mąki w kraju Polskie Młyny, spółka Komagra produkująca olej rzepakowy i firma Bioagra-Oil zajmująca się produkcją biopaliw. W ostatnich latach Komorowscy poszerzyli swoje biznesowe imperium o sprzedaż wódki, postawili także dwa hotele - w Bydgoszczy oraz w Kielcach.
Barbara Komorowska nie udziela się w mediach. Kim jest jej mąż?
Co wiadomo na temat Barbary Komorowskiej? Biznesmenka urodziła się w w 1948 roku i studiowała w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jest żoną Zbigniewa Komorowskiego, który od początku towarzyszył jej w budowaniu rolno-przemysłowego imperium. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku inżynierii lądowej i pracował w instytutach badawczych. Mężczyzna, poza karierą inżynierską i rozwijaniem biznesu, przez pewien czas zajmował się również polityką - dwukrotnie był senatorem, później także posłem z ramienia PSL.
Druga najbogatsza Polka zaczynała od uprawy cebuli
Zanim Komorowscy dorobili się fortuny, cierpliwie rozwijali swoje niewielkie gospodarstwo rolne. Jak podaje portal Business Insider, małżonkowie zaczęli wspólny biznes na początku lat 70. od uprawy cebuli, którą suszyli, marynowali i sprzedawali. Z czasem zaczęli handlować także jabłkami, które pod koniec lat 80. trafiały do Niemiec. Właśnie w ten sposób Barbara i Zbigniew zarobili pierwszy milion marek. Gdy poznali wspomnianego wcześniej wspólnika Edwarda Mazura, w 1989 roku założyli dzięki jego wsparciu finansowemu firmę Bakoma.
Początki przedsiębiorstwa Komorowskich nie były usłane różami, a właściciele raczej nie spodziewali się tak ogromnego sukcesu. Business Insider przypomina, że w 1992 r. właściciele Bakomy uruchomili produkcję jogurtów, a już w 1997 r. udział koncernu w polskim rynku jogurtów sięgał 25 proc., z zyskiem netto 27 mln zł. Kilkanaście lat temu przedsiębiorstwo próbowała przejąć największa konkurencja - francuska firma Danone. Gigant mleczarski pozostał jednak w rękach rodziny Komorowskich.