"Proces dekady" skutecznie rujnuje zarówno reputację Amber Heard jak i Johnny'ego Deppa. W tym tygodniu w sprawie przesłuchiwana była psycholog Dawn Hughes, która po wnikliwym badaniu wydała swoją opinię. Stwierdziła, że choć aktorka dopuszczała się przemocy, to robiła tak ze względu na traumę, jaką miał jej zafundować Depp, który to rzekomo miał być agresorem. Dr Hughes została zapytana w sądzie, dlaczego ofiary przemocy domowej po prostu nie odchodzą od swoich oprawców. To pytanie zresztą często pojawiało się w komentarzach pod artykułami o toksycznej relacji Deppa i Heard. Ekspertka od podobnych spraw przedstawiła wzorce zachowania ofiar.
Wszyscy chcą wiedzieć, dlaczego ona po prostu nie odejdzie. Jest wiele rzeczy, które kobiety robią w takiej sytuacji. Pierwsza kategoria to rzeczy formalne - telefon na policję, uczestniczenie w postępowaniu przeciwko partnerowi. Inną kategorią jest rozmowa z przyjacielem, rodziną, próba otrzymania emocjonalnego wsparcia. Ale najpopularniejszą jest rozmowa z partnerem, próba naprawienia, uzdrowienia relacji, namówienia go, by poszedł na terapię, na spotkania AA, by zrozumiał, dlaczego działa w tej sposób - zdradziła.
Gdy Dawn mówiła, dlaczego kobiety zostają z mężczyznami, mimo tego, iż są krzywdzone, Amber miała posępny, smutny wyraz twarzy.
Zostają dla mężczyzny, który kocha, który jest życzliwy, dla mężczyzny, którego postanowiły poślubić i budować z nim przyszłość. W tym mechanizmie jest bardzo dużo miłości i przywiązania. Inni zostają ze względów ekonomicznych, nie mają środków do tego, by odejść. Niektórzy mają dzieci z partnerem i nie chcą pozbawiać dzieci ojca. Jeszcze inni boją się, że gdy odejdą, partner będzie chciał się zemścić i skrzywdzi jeszcze bardziej. Jest wiele powodów, dla których kobiety zostają w takich relacjach. Robią to nie dlatego, że nie martwi ich przemoc, ale dlatego, że jeszcze nie znalazły wyjścia z tej sytuacji - zdradziła doktor.
Jeżeli kobieta kocha i jest przywiązana, ciężko jest jej odejść. Często uważa partnera za integralną część swego życia. Nadzieja i optymizm też sprawiają, że kobieta myśli "może dziś nie będzie pił, może tym razem wróci do domu, a nie zniknie na trzy dni, może coś się jednak w końcu zmieni na lepsze" - dodała.
Gdy prawniczka Amber zapytała, jakie są powszechne mity i przekłamania dotyczące przemocy domowej, kamera uwieczniła zachowanie Deppa, które wyglądało na dość nerwową reakcję. Aktor najpierw chrząknął, później się uśmiechnął, a następnie poprawił włosy, ściągnął okulary i słuchał wypowiedzi w skupieniu. Ekspertka w międzyczasie perorowała:
Mity są takie, że kobiety są pasywne i się nie bronią, nie krzyczą na partnera. Takie, że te kobiety lubią przemoc, że nie przejmują się tym, że jest ona w relacji. (...) Kobiety, które doświadczają przemocy, nie są rozhisteryzowane, starają się publicznie pokazywać, że wszystko jest dobrze. Wstają rano do pracy i normalnie wykonują swoje obowiązki. Bardzo chcą przynajmniej utrzymać pozory normalności - stwierdziła Dawn Hughes.