Księżna Kate odbyła oficjalną wizytę w specjalistycznym ośrodku dla dzieci "The Orchards" w Sittingbourne w hrabstwie Kent. Członkini rodziny królewskiej ubrała się na tę okazję w czarne spodnie i czerwoną marynarkę z sieciówki. Żona księcia Williama podczas rozmowy z jednym z rodziców wróciła wspomnieniami do czasu, kiedy była w ciąży. Członkowie rodziny królewskiej rzadko pozwalają sobie na dzielenie się sprawami prywatnymi publicznie. Księżna Kate wspomina ten czas jako trudny, ponieważ zmagała się wtedy z rzadkim schorzeniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na co cierpiała księżna Kate? To schorzenie dotyka dwóch procent kobiet
W ramach kampanii "Shaping Us" w ośrodku dla dzieci pojawiła się księżna Kate. Celem kampanii jest wspieranie rodziców oraz dzieci w różnych trudnych życiowych sytuacjach. Żona Williama chętnie bawiła się z dziećmi i rozmawiała z rodzicami podczas wizyty w ośrodku. W rozmowie z jednym z ojców zwierzyła się ze swojego problemu w czasie ciąży. Do tak osobistego wyznania zachęciła ją historia jednego z dorosłych. Mężczyzna przebywający w ośrodku z synem opowiedział księżnej, że jego żona w trakcie ciąży zmagała się ze schorzeniem zwanym "niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych".
Bardzo miło było ją poznać. Kiedy opowiedziałem jej o chorobie żony, było widać, że ją to poruszyło. Jej wyraz twarzy momentalnie się zmienił. Też przez to przechodziła. Poczułem zrozumienie z jej strony i bardzo poruszył mnie ten moment - powiedział mężczyzna cytowany przez "Mirror".
Księżna Kate chorowała na "niepowściągliwe wymioty ciężarnych"
To schorzenie może dotknąć zaledwie od 0,2 do 2 procent kobiet. Objawami są bardzo silne wymioty oraz mdłości. Podczas wszystkich trzech ciąży księżna Kate zmagała się z takimi właśnie problemami. Podczas pierwszej ciąży była nawet hospitalizowana z tego powodu.
Pierwsze objawy wymiotowania w ciąży (hyperemesis gravidarum - HG) pojawiają się zazwyczaj około 5-6 tygodnia ciąży, natomiast najsilniej odczuwane są w okolicy 8-9 tygodnia. W takiej ciąży wymiotowanie poprzedzają ciągłe nudności połączone ze znaczną utratą masy ciała (powyżej 5%). Pacjentki borykające się z tym zaburzeniem, cierpią także z powodu m.in. odwodnienia, ketonurii, zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, chronicznego zmęczenia, bólów głowy (...) - przeczytamy na stronie Kilniki Bocian.