Na początku lipca posłowie Prawa i Sprawiedliwości pod osłoną nocy złożyli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji dotyczący zmiany warunków nadawania koncesji. Przewiduje on doprecyzowanie przepisów dla podmiotów medialnych z zagranicznym kapitałem. W myśl projektu prawo do rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych może nie zostać udzielone mediom zależnym od podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Projekt już został okrzyknięty mianem "Lex TVN" lub "Anty-TVN". Zdaniem wielu otwarcie uderza on bowiem w interesy stacji. Właścicielem TVN od 2018 roku jest bowiem amerykański koncern Discovery, który jednak zarządza stacją za pośrednictwem zarejestrowanej w Holandii spółki Polish Television Holding. Aktualnie TVN jest w trakcie rozmów z KRRiTV w sprawie przedłużenia koncesji - licencja dla TVN24 wygasa bowiem 26 września. W praktyce przyjęcie nowelizacji oznaczałoby więc, że w świetle polskiego prawa amerykańskie Discovery nie mogłoby być pośrednim właścicielem TVN i na tej podstawie KRRiTV mogłaby odmówić stacji udzielenia koncesji.
Sprawa "Lex TVN" to ostatnio bez wątpienia jeden z najgorętszych tematów w rodzimych mediach. Planowane zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji są szeroko komentowane przez polityków, ekspertów i pracowników samej stacji. Ostatnio do dyskusji na temat wolnych mediów postanowił włączyć się Andrzej Pągowski. Artysta zmodyfikował logo TVN, dodając do niego gest victorii. Publikując grafikę w mediach społecznościowych, przypomniał, jak ważne dla kultury są wolne środki przekazu.
Zobacz również: MEDIA BEZ WYBORU. Gwiazdy wspierają strajk (ZDJĘCIA)
Kultura i sztuka potrzebują wolności i niezależności. Wtedy powstają najlepsze dzieła. Ograniczenia, zakazy i cenzura niszczą sztukę. Dlatego potrzebujemy wolnych mediów, a nie Matrixa - czytamy.
O pomyśle stworzenia grafiki Pągowski opowiedział nieco szerzej w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN. Artysta nie ukrywał, że obecne polskie realia coraz bardziej przypominają mu czasy rządowej cenzury.
Dziś jest 40. rocznica premiery filmu "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pomyślałem, że przez te lata jako społeczeństwo straciliśmy bardzo dużo, ale przede wszystkim - zdolność upominania się o wolność w każdym tego słowa znaczeniu. Pamiętam czasy, kiedy artyści musieli przemycać i ukrywać w swoich dziełach ważne treści tak, żeby w ogóle ujrzały światło dzienne. Te czasy niestety wracają. Coraz więcej moich partnerów biznesowych zwraca mi uwagę, że pewnych rzeczy nie powinienem mówić lub robić - skomentował.
Wiele gwiazd TVN zdążyło już wyrazić sprzeciw wobec "Lex TVN", udostępniając w mediach społecznościowych grafikę autorstwa Pągowskiego. Ilustracja pojawiła się na profilach m.in. Małgorzaty Rozenek, Pauliny Krupińskiej, Ewy Drzyzgi, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej oraz Anny Kalczyńskiej.
Zawsze #wolnemedia. Wytrwamy - napisała Perfekcyjna.
Dziś jeszcze mocniej niż wcześniej #wolnemedia. Dziękujemy za wsparcie i solidarność. Dziękujemy @andrzejpagowski_poster. Wytrwamy! - czytamy u Kolendy-Zaleskiej.
(...) Doświadczamy solidarności od artystów, którzy pamiętają czas cenzury i którzy rozumieją rolę niezależnych mediów. Wasze wsparcie wzrusza nas i podnosi na duchu - przyznała na Instagramie Kalczyńska.
Ustawie "anty-TVN" obszerny facebookowy wpis poświęcił również Jakub Żulczyk.
Tworzysz z kolegami prawo specjalnie zaprojektowane tak, aby u*ebać jedną konkretną firmę. Tą firmą jest stacja telewizyjna, która mówi rzeczy, które ci się nie podobają (...) Bredzisz coś, że musi być szczelność prawna - napisał.
We wtorek "Lex TVN" została poddana do dyskusji przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu. Po burzliwym posiedzeniu członkowie komisji przyjęli projekt nowelizacji z poprawkami, wkrótce trafi więc on do Sejmu.
Zobacz również: