Wokół mistrzostw świata w Katarze narasta coraz gorętsza atmosfera, bynajmniej nie z powodu sportowych emocji. Lista zarzutów wobec organizatorów jest naprawdę długa, a znajdziemy na niej m.in. skandaliczne warunki pracy robotników pracujących przy budowie potrzebnej infrastruktury, łamanie praw człowieka, dyskryminacja osób LGBTQ+ oraz łapówki, dzięki którym Katarowi przyznano prawo do organizacji turnieju.
Nic więc dziwnego, że większość szanujących się gwiazd woli nie mieć z mundialem nic wspólnego. Kilka dużych nazwisk ze świata muzyki wolało nie przystać na astronomiczne sumy, którymi Arabowie usiłowali je skusić, aby uświetniły ceremonię otwarcia mistrzostw. Na taki krok zdecydowali się między innymi Dua Lipa, Shakira czy Rod Stewart.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do grona bojkotujących dołączyło też kilku polskich dziennikarzy. Swoje oburzenie w instagramowym poście wyraziła m.in. Paulina Młynarska, podając, że przy pracy na rzecz "święta piłki nożnej" w Katarze straciło życie 6 500 robotników z różnych krajów (głównie z Azji). Trzy grosze dorzucił Tomasz Wolny. Prezenter TVP zaznaczył, że jako mundialowy kibic w tym roku nie czuje takiej ekscytacji jak w poprzednich latach. Nawiązał też do wspomnianych wyżej kontrowersji.
Zamiast A jak adrenalina - jest A jak absurd/abominacja/ansa/absmak/anihilacja Niepotrzebne skreślić. Niestety te mistrzostwa zamiast być świętem sportu są uosobieniem wszystkiego, co ten sport zabija - podkreślił.
Wygląda na to, że podobnych obiekcji nie miał Morgan Freeman. Hollywoodzki gwiazdor poprowadził ceremonię otwarcia mistrzostw na położonym 40 km na północ od Dohy 60-tysięcznym stadionie Al Bayt. W swoich pierwszych słowach laureat Oscara przypomniał o tym, że świat jest dziś bardzo podzielony i trudno jest porozumieć się ludziom, których różnią m.in. języki i kultury.
To, co nas łączy tu, w tej chwili jest dużo większe niż to, co nas dzieli. (...) Gromadzimy się tu jako jedno plemię, a Ziemia jest naszym wspólnym namiotem - mówił.
Jak można było przewidzieć, udział Freemana w wydarzeniu odbił się szerokim echem, także w Polsce. Po występie aktora sieć zalało morze tweetów, w których internauci nie kryli swojego rozczarowania pojawieniem się aktora w Katarze.
Jak widać wszystko można kupić. Morgan Freeman kosztował pewnie fortunę, tylko dlaczego znakomity aktor promuje pustynny feudalizm, naznaczony śmiercią wielu najemnych pracowników?;
"Nikt znany nie chce wspierać mundialu w Katarze". Też jeden z największych aktorów, Morgan Freeman, będący główną postacią ceremonii otwarcia;
Morgan Freeman wam powie, że pieniądze nie śmierdzą;
Fakt, że nawet Morgan Freeman sprzedał się Katarowi mnie naprawdę zasmuca.
Dodajmy, że 85-letni Freeman jest jednym z najlepiej opłacanych aktorów. Tylko jego internetowa wartość oscyluje wokół... 20 milionów dolarów.
Myślicie, że występ w Katarze był mu naprawdę potrzebny?