Elon Musk na ogół kojarzy się z olbrzymimi wpływami, niewątpliwymi zasługami w postępie technologicznym, a co za tym idzie, pokaźnym stanem konta, o jakim nikomu z nas nie przyszło nawet marzyć. Według ostatnich wyliczeń magazynu "Forbes" jego majątek wzrósł do niebotycznego poziomu 433,9 mld dolarów. Prawie połowę tej oszałamiającej kwoty zyskał tylko w ciągu minionego roku. Nic zatem dziwnego, że prezes Tesli nie przestaje dokonywać kolejnych inwestycji, które pozornie mogą wydawać się odległe od prowadzonych przez niego na co dzień biznesów.
Pochodzący z RPA krezus już w czasach edukacji szkolnej wykazywał duże zainteresowanie programowaniem. W wieku 12 lat mógł pochwalić się pierwszą grą komputerową swojego autorstwa, którą udało mu się sprzedać za niemałą wówczas kwotę 500 dolarów. Niewątpliwy talent nie szedł w parze z uznaniem wśród rówieśników. Musk doświadczył wielu trudnych sytuacji w dzieciństwie.
Elon Musk był gnębiony do 15. roku życia
Przedsiębiorca współpracujący z niedawno zaprzysiężonym prezydentem Donaldem Trumpem, w 2018 r. był gościem programu "60 Minutes". Podczas wywiadu powrócił wspomnieniami do okresu dorastania, który podsumował jako "okropny". Ze względu na swój niewielki wzrost, świetne stopnie i uznanie w oczach nauczycieli oraz rozpoczęcie edukacji rok wcześniej niż jego koledzy i koleżanki z klasy, stawał się obiektem prześladowań z ich strony.
To było bardzo brutalne. To nie było szczęśliwe dzieciństwo. Zostałem prawie pobity na śmierć - wyznał.
W tej samej poruszającej rozmowie dodał, że w domu rodzinnym również nie mógł zaznać spokoju. Winnym jego wieloletnich traum okazał się ojciec, który "miał poważne problemy psychiczne". Elon Musk w wieku 15 lat zaczął interesować się wschodnimi sztukami walki, dzięki którym nabrał cennych umiejętności, a przede wszystkim pewności siebie. Wtedy też zaczął zdecydowanie szybciej rosnąć, dzięki czemu rówieśnicy wreszcie dali mu upragniony spokój.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Elon Musk musiał przeżyć za 1 dolara dziennie
Mimo dobrych kontaktów z matką i rodzeństwem, a z czasem też odbudowania relacji z ojcem, Elon Musk zdecydował się opuścić dom rodzinny w bardzo młodym wieku. Przeniósł się do Kanady, gdzie zdobywał pierwsze zawodowe doświadczenia. Z pomocą przyszła mu najbliższa rodzina jego matki.
Wyjechałem sam, gdy miałem 17 lat. Miałem plecak ubrań i walizkę książek. I tyle - wspominał w programie telewizyjnym.
Nastolatek imał się różnych zajęć, by jak najszybciej zdobyć swoje pieniądze, które zagwarantują mu utrzymanie się, zwłaszcza podczas studiów. W pierwszych miesiącach życia za oceanem dysponował bardzo skromnym budżetem w wysokości... 1 dolara dziennie. Tę symboliczną kwotę przeznaczał przede wszystkim na zakup hot-dogów i pomarańczy, które okazały się stałymi punktami w jego codziennym jadłospisie.
Elon Musk z perspektywy czasu docenia ten okres, który nauczył go adaptacji do niezwykle trudnych warunków. Choć dziś śmiało mógłby kupić niejedną sieć restauracji szybkiej obsługi i tysiące plantacji owoców cytrusowych, wyznaje zasadę, by nie trwonić ciężko wypracowanego majątku. Żelazny upór, determinacja i ogromne ambicje, jakie cechują najbogatszego człowieka na świecie, stanowią wzór dla wielu początkujących przedsiębiorców. W całkowitej kontrze do zawodowych i finansowych osiągnięć stoi jego burzliwe życie prywatne.
![](https://www.pudelek.pl/_next/static/images/logoContentQuality-afa907d44f84ea65..png)