Disco polo, jeszcze do niedawna wyśmiewane i pozbawione reprezentacji w mainstreamowych mediach, od jakiegoś czasu przeżywa prawdziwy renesans popularności. Przyczyniły się do tego nie tylko sukcesy przebojów z tego nurtu w internecie, ale również duże wsparcie, jakie wykonawcy disco polo otrzymują od szefostwa publicznych mediów.
Nowa fala popularności disco polo zaowocowała wzrostem zapotrzebowania na występy najsłynniejszych gwiazd tego gatunku. To z kolei przekłada się na ich rekordowe zarobki, których pozazdrościć mogą im wykonawcy "radiowych" przebojów i weterani polskich scen:
Nic więc dziwnego, że zaistniała też potrzeba wykształcenia nowego pokolenia twórców disco polo, którzy w przyszłości mogliby zastąpić Zenka czy Marcina Millera z zespołu Boys. Na pomysł, jak zachęcić młodych do nauki tajników "polskiej muzyki tanecznej" wpadły władze szkoły w Michałowie na Podlasiu, które zapowiedziały otwarcie klasy o profilu "estradowym".
Teraz władze podlaskiej miejscowości postanowiły pójść o krok dalej. Burmistrz Marek Nazarko właśnie zapowiedział, że w latach 2024-26 w Michałowie powstanie... pierwsze w Polsce Muzeum Disco Polo.
Disco polo jest obecne w Polsce i na świecie od prawie 30 lat i na tyle zadomowiło się̨ w polskiej kulturze, że obecnie nie da się zamknąć oczu i udawać, że tego nie ma. My to widzimy i rozumiemy. Od nowego roku szkolnego rusza w Michałowie szkoła o profilu estradowym disco polo. Centrum to kolejny krok - mówi w rozmowie z Polsat News Nazarko.
Poza muzeum, na Podlasiu ma powstać też cały kompleks poświęcony promocji i edukacji na temat disco polo:
Nasz projekt zakłada stworzenie nowoczesnego kompleksu budynków o zastosowaniu: rekreacyjnym, edukacyjnym, kulturalnym i ekspozycyjnym, który przyczyni się do wzrostu atrakcyjności regionu oraz wpłynie na rozwój społeczny - tłumaczy burmistrz Michałowa.
Koszt budowy Centrum Disco Polo ma zamknąć się w kwocie 11 milionów złotów, a większość z nich ma pochodzić ze środków unijnych.
Wybierzecie się do Muzeum Disco Polo?