W środowy wieczór odbyła się gala wręczenia Telekamer. Wśród tegorocznych zwycięzców przeważały gwiazdy związane z niezależnymi mediami, natomiast do osób kojarzonych z Telewizją Polską powędrowało o wiele mniej statuetek.
Przypomnijmy: Telekamery 2021: wyniki. Znamy tegorocznych zwycięzców!
W związku z tym TVP wydała oświadczenie, w którym kwestionuje przebieg plebiscytu i jego wyniki, a konkurs nazywa "rozpaczliwą walką dyrektora programowego TVN p. Miszczaka o przetrwanie". Telewizja Polska podkreśla też, że organizatorem Telekamer jest "niemieckie wydawnictwo".
Plebiscyt umiera w niesławie na naszych oczach w odium manipulacji i nieuczciwości - napisano.
Na zarzuty Telewizji Polskiej postanowił odpowiedzieć wywołany do tablicy organizator, Wydawnictwo Bauer. W przesłanym do mediów oświadczeniu czytamy, że plebiscyt został przeprowadzony zgodnie z regulaminem.
Wydawnictwo Bauer wyraża zdziwienie z powodu zarzutów zawartych w tekście "Telekamery magazynu "Tele Tydzień" kpiną z widzów i karykaturą rynku", który ukazał się dzisiaj na stronach Centrum Informacji TVP.
Odnosząc się wyłącznie do merytorycznych, a nie emocjonalnych zarzutów zawartych w ww. artykule, Wydawnictwo Bauer oświadcza, co następuje: - wyniki Plebiscytu, zgodnie z jego regulaminem, są miernikiem popularności nominowanych produkcji czy osobowości, a nie odzwierciedleniem ich wymiernej oglądalności, poświadczonej odpowiednimi badaniami.
W oświadczeniu TVP sugerowano, że celowo utrudniono głosowanie starszym widzom. Organizator zaznacza, że taki sam system głosowania od lat stosuje również publiczny nadawca.
Głosowanie za pomocą SMS-ów lub internetu odbywa się od dwóch lat i nigdy nie wzbudzało kontrowersji żadnej stacji telewizyjnej. Tegoroczny koszt SMS-a to 3,69 pln, taki sam jak w ubiegłym roku. Głosowanie za pomocą SMS-ów wydaje się być także najczęściej stosowaną metodą w programach TVP, a stosowana najczęściej stawka za SMS to również 3,69 zł. Co do "trudności" w głosowaniu online, nie otrzymaliśmy ani jednego pytania czy wątpliwości ze strony głosujących, co utwierdza nas w przekonaniu, że jasna i przejrzysta nawigacja strony bezproblemowo pozwala użytkownikom oddać głos. TVP przy wielu produkcjach stosuje zgłoszenia czy głosowanie również online, więc wydaje się, że ten kanał jest popularny wśród widzów publicznego Nadawcy.
Kłopoty techniczne wspomniane w ww. tekście miały miejsce tylko jednego dnia (z 46-dniowego głosowania) i trwały kilka godzin, co uniemożliwiło chwilowo oddanie głosu na wszystkich nominowanych, bez względu na przynależność czy kategorię. Biuro Prawne TVP zwróciło się do nas w tej sprawie i otrzyma odpowiedź od naszych prawników w przewidzianym terminie.
Biuro Reklamy Wydawnictwa, jak co roku, zwracało się do wszystkich stacji telewizyjnych nominowanych w Plebiscycie, oferując standardową ofertę reklamową związaną z Telekamerami Tele Tygodnia. Jesteśmy zaskoczeni faktem, że niezmienna od lat metodologia głosowania nie wzbudzała dotąd wątpliwości TVP, która, tylko w przedostatniej zorganizowanej na tych samych zasadach, zeszłorocznej edycji Telekamer Tele Tygodnia, otrzymała 7 statuetek, a w ciągu całego plebiscytu ponad 140.
Jako organizator plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia nie mamy wpływu na preferencje czytelników i widzów, możemy jedynie zaoferować im przejrzysty, dostępnych dla wszystkich niezależnie od możliwości finansowych, system głosowania, nad którego właściwym przebiegiem czuwa Deloitte, jedna z Wielkiej Czwórki międzynarodowych firm audytorskich - napisano w komunikacie.
Myślicie, że TVP uzna te argumenty?
Pudelek ma już własną grupę na Facebooku! Masz ciekawy donos? Dołącz do PUDELKOWEJ społeczności i podziel się nim!