Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, reprezentanci Polski zdobyli łącznie 10 medali: jedno złoto, cztery srebra i pięć brązów. W końcowej klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na 42. miejscu, co jest znacznie gorszym wynikiem niż podczas poprzednich igrzysk w Tokio. Wówczas Polacy wywalczyli 14 medali, w tym cztery złote.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tyle pieniędzy otrzymają medaliści z Paryża
Polski Komitet Olimpijski (PKOl) jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk ustalił nagrody finansowe dla medalistów. Są to: 250 tysięcy złotych za złoto, 200 tysięcy za srebro i 100 tysięcy za brąz w konkurencjach indywidualnych. MKOl przewidział także nagrody rzeczowe dla medalistów, takie jak diamenty, obrazy, vouchery na wakacje, a także mieszkania. Dwupokojowe mieszkanie trafiło tylko do Aleksandry Mirosław, złotej medalistki we wspinaczce sportowej.
W sportach drużynowych, takich jak siatkówka, premie zostały rozdysponowane w inny sposób. Polscy siatkarze, którzy zdobyli srebrny medal, otrzymali do podziału 1,5 miliona złotych. Gdyby zdobyli złoto, nagroda wyniosłaby 2 miliony złotych.
Docenieni zostali również trenerzy medalistów. W ich przypadku nagrody wynoszą: 100 tysięcy złotych za złoto, 75 tysięcy za srebro i 50 tysięcy za brąz.
Ile kosztują nagrody na medalistów olimpijskich?
Dziennikarze RMF FM wyliczyli, że Polski Komitet Olimpijski (PKOl) przeznaczy łącznie cztery miliony złotych na premie dla polskich medalistów olimpijskich z Paryża. Ale to nie jedyne nagrody, jakie czekają na sportowców. Ministerstwo Sportu i Turystyki również przygotowało dodatkowe gratyfikacje finansowe: 100 tysięcy złotych za złoty medal, 70 tysięcy za srebrny i 55 tysięcy za brązowy. Do tego dochodzą różne stypendia.
Każdy medalista olimpijski zabezpieczył sobie także tzw. emeryturę olimpijską, która od stycznia wynosi 4203,04 złotych miesięcznie brutto. Jest to świadczenie przysługujące sportowcom, którzy zakończyli karierę i ukończyli 40 lat. Prawo do emerytury tracą jednak olimpijczycy karani za stosowanie dopingu oraz skazani prawomocnym wyrokiem sądowym.