O Polakach znów mówi się za granicą. Po raz kolejny powodem naszej narodowej "dumy" staje się show Twoja twarz brzmi znajomo, do którego producentów wciąż nie dotarło, że tak "wierne" zapożyczanie z pewnych kultur owym kulturom może się zwyczajnie nie podobać - a wręcz nawet je oburzać. Teraz sprawie postanowił przyjrzeć się brytyjski "The Guardian".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Twoja twarz brzmi znajomo" pod lupą "The Guardian"
Oczywiście przedmiotem dyskusji stał się niedawny występ Kuby Szmajkowskiego, który wcielił się w karykaturę Kendricka Lamara. Młodemu piosenkarzowi nie tylko zafarbowano skórę (w efekcie przekreślając jego szanse na rozwinięcie kariery na Zachodzie), ale do tego wyemitowano bez cenzury, jak odśpiewuje słowo na "n". Sytuacja absolutnie nie do pomyślenia w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, do których przecież tak wiele polskich gwiazdek aspiruje. Oberwało się te Poli Gonciarz za jej interpretację Beyonce.
Piosenkarz Kuba Szmajkowski, polska gwiazda z 163 tysiącami obserwujących na Instagramie, wygrał drugi odcinek 19. sezonu programu. (…) Wystąpił z utworem Kendricka Lamara "Humble" w pełnym blackface, sztucznymi warkoczykami i sztuczną brodą. Używał słowa na "n", które nie zostało ocenzurowane podczas emisji. (…) Aktorka Pola Gonciarz również przyciemniła swoją skórę, wcielając się w Beyonce z jej utworem "If I Were a Boy". Oboje uczestnicy opublikowali nagrania z występów na swoich profilach w mediach społecznościowych - czytamy w "The Guardian".
Przypomnijmy: Nick Sinckler w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" wcielił się w Loreen. Internauci MASAKRUJĄ charakteryzację: "TRAGEDIA"
Portal zauważa przy tym, że bynajmniej nie jest to pierwszy raz, kiedy produkcja Twojej twarzy pozwala sobie na takie swawole.
Setki użytkowników mediów społecznościowych wyraziło swoje oburzenie. Ani producenci, ani uczestnicy programu nie wyrazili skruchy z powodu narastającej kontrowersji. Produkcja "Twoja twarz brzmi znajomo" już wcześniej wielokrotnie była ganiona za wykorzystywanie blackface w programie - pisze dalej Ben Beaumont-Thomas
"The Guardian" przypomniał przy tym, że czeska edycja w programu już w 2021 roku wycofała się z wykorzystywania blackface.
Pora na Polsat?