Grażyna Wolszczak i Tomasz Karolak całkiem nieoczekiwanie znaleźli się ostatnio w centrum medialnego skandalu. Kilka dni temu wyszło na jaw, że aktorka planuje przejąć nieruchomość, która dotychczas stanowiła siedzibę prowadzonego przez Karolaka Teatru Imka. Według zarządu Imki, Wolszczak miała doskonale zdawać sobie sprawę z trudnej sytuacji placówki, a "wrogie przejęcie sceny" planowała już od kilku miesięcy.
W obliczu niepochlebnych słów dyrekcji teatru sprawę postanowiła skomentować sama zainteresowana. Kilka dni temu Grażyna Wolszczak publicznie potwierdziła zamiary wynajęcia budynku dla swojej fundacji Garnizon Sztuki. Jednocześnie aktorka stwierdziła, że przejęcie lokalu zaproponował jej jego właściciel. Dobrodusznie zapewniła również, że planuje wciąż udostępniać lokal Tomaszowi Karolakowi. Co ciekawe, kilka lat temu to właśnie aktor wyciągnął do Wolszczak pomocną dłoń, gdy jej fundacja nie miała gdzie realizować swoich spektakli.
Po kilku dniach milczenia dyrektor Imki, Tomasz Karolak, opublikował kolejne oświadczenie w sprawie obecnej sytuacji teatru.
14 kwietnia 2020 r. doszło do zapowiedzianego spotkania kierownictwa Teatru IMKA z Panią Anną Nowosad, Naczelniczką Związku Harcerstwa Polskiego - spotkania wywołanego próbą wrogiego przejęcia siedziby Teatru IMKA przez aktorkę Grażynę Wolszczak - czytamy w piśmie.
Okazuje się, że działalność prowadzonej przez Karolaka placówki ma pełne poparcie przedstawicielki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wcześniej na ręce Pani Naczelnik wpłynęło pismo Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wandy Zwinogrodzkiej, która napisała:
"Kieruję na Pani ręce poparcie wobec starań dyrektora Teatru Imka, pana Tomasza Karolaka, o umożliwienie funkcjonowania tej ważnej, niepublicznej instytucji kultury w dotychczasowej siedzibie, tj. w budynku przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie, znajdującym się w zarządzie Związku Harcerstwa Polskiego. Założony w 2010 r. Teatr Imka jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych scen prywatnych w naszym kraju, istotnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Przygotowuje wartościowe spektakle we współpracy z uznanymi reżyserami i z udziałem wielu znakomitych artystów. W swojej działalności artystycznej uwzględnia zadania edukacyjne, regularnie realizując przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Instytucja jest też beneficjentem Programów Ministra, które w konkursowym trybie dofinansowują wartościowe projekty artystyczne - twierdzi wiceminister.
Zobacz również: TYLKO NA PUDELKU: Grażyna Wolszczak odpowiada Tomaszowi Karolakowi: "Stek OSZCZERSTW I KŁAMSTW"
Oświadczenie Imki poruszyło także kwestię szczególnej sytuacji polskiej kultury w obliczu pandemii koronawirusa.
Wiceminister Wanda Zwinogrodzka zwróciła też uwagę na szczególną sytuację instytucji kultury w czasie pandemii, dla których Rząd RP podjął szereg działań ochronnych. "Bez zrozumienia ich obecnej sytuacji oraz bezcennych gestów pomocy i solidarności wielu podmiotom w sferze kultury grozi poważny kryzys" - napisała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
Tomasz Karolak zdradził również, że już wkrótce Teatr Imka ma rozpocząć negocjacje w sprawie pozostania w swojej obecnej siedzibie.
Podczas wtorkowego spotkania doszło do wyjaśnienia stanowisk ZHP oraz Teatru IMKA. Teatr IMKA w najbliższym czasie ma przedstawić ZHP propozycję warunków pozostania w dotychczasowej siedzibie. Stanie się ona przedmiotem rozmów ZHP i Teatru IMKA. Pani Naczelnik Anna Nowosad w trakcie spotkania wykazała zrozumienie dla trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się obecnie Teatr IMKA, jego widzowie i związani z Teatrem artyści oraz twórcy - dowiadujemy się z oświadczenia.
Ciekawe tylko, co na to wszystko Grażyna Wolszczak...