Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej od lat są bacznie obserwowani przez media z całego świata. Każdemu ich niepewnemu ruchowi, posępnej minie czy nawet mrugnięciu okiem mogą zostać przypisane niestworzone historie. Obdarzeni niewątpliwie bujną wyobraźnią i czerpiący z niekończących się pokładów kreatywności internauci często podsycają sfabrykowane przez brukowce plotki i tworzą na ich podstawie teorie spiskowe. Tym sposobem chyba każda arystokracka para "przechodziła" już miłosny kryzys, który w rzeczywistości mógł nigdy nie zaistnieć.
W związku z głośnym zniknięciem Kate Middleton, która ostatni raz pokazała się publicznie w grudniu ubiegłego roku, na nowo odżyły plotki o rzekomym kryzysie w jej małżeństwie z księciem Williamem. Choć według oficjalnych informacji Pałacu księżna skupia się obecnie na rekonwalescencji po przebytej operacji, zaniepokojeni internauci od kilku tygodni doszukują się drugiego dna w jej medialnej absencji. Co gdyby spekulacje na temat problemów małżeńskich royalsów okazały się prawdą?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspertka wyjaśnia, jak wyglądają rozwody w rodzinie królewskiej
W obliczu mnożących się plotek o kryzysach, kłótniach, kochankach i ukrytych ciążach postanowiliśmy skontaktować się z ekspertką w dziedzinie rozwodów. Specjalnie dla Pudelka radczyni prawna Magdalena Dąbrowska wyjaśniła czysto hipotetycznie, jak wyglądają rozwody w rodzinach królewskich.
Jak w każdym małżeństwie, tak i w małżeństwie royalsów, do rozwodu może dojść, jeżeli spełnione zostaną przesłanki rozwodowe. Prawo angielskie posługuje się sformułowaniem "bezpowrotny rozpad małżeństwa" (the marriage has broken down irretrievably), który domniemuje się szczególnie w przypadku separacji stron - rozpoczęła.
Co do zasady w rodzinie królewskiej, dzieci zostają przy ojcu. Księżna Diana przełamała jednak tę zasadę. Nie dość, że otrzymała zawrotną dla nas śmiertelników jednorazową kwotę około 20 mln funtów, to wywalczyła również ogromne roczne alimenty. Oczywiście szczegóły owiane były tajemnicą, o której przestrzeganie zadbały najlepsze kancelarie Wielkiej Brytanii. Mimo, że Diana utraciła tytuł, na którym jej zależało, otrzymała nowy - "Księżna Walii" - przypomniała Magdalena Dąbrowska z kancelarii Dobry Rozwód.
Rozwody w rodzinie królewskiej. Przypadek Karola i Diany
Ekspertka podzieliła się również wiedzą na temat kancelarii, które świadczyły usługi najsłynniejszym członkom brytyjskiej rodziny królewskiej.
Królowa Elżbieta II korzystała z usług prywatnej kancelarii prawniczej Farrer & Co., która zajmowała się między innymi zarządzaniem jej majątkiem prywatnym. Karol i Diana zdecydowali się na skorzystanie z usług kancelarii Mishcon de Reya, ponieważ chcieli, aby ich rozwód przebiegł jak najbardziej sprawnie i z minimalnymi konsekwencjami dla ich dzieci i dla opinii publicznej.
Jeżeli zatem dojdzie do kolejnego rozwodu w rodzinie królewskiej na tronie brytyjskim, możemy być pewni, że w grę wchodzić będą niewyobrażalne pieniądze, zaangażowane będą najlepsze kancelarie, a wszystko owiane będzie pilnie strzeżoną tajemnicą. Należy żywić jedynie nadzieję, że w całym tym medialno-prawnym procesie, dostrzeżone zostanie przede wszystkim dobro dzieci - skwitowała radczyni prawna Magdalena Dąbrowska.