UNESCO zwróciło się z prośbą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pomoc w odbudowie Aleppo. Powód - doświadczenie polskich architektów i historyków w rekonstrukcji Warszawy po II wojnie światowej. Specjaliści z całego świata chcą się dowiedzieć jak Polakom udało się tego dokonać.
Polska może zaoferować swoją wiedzę i doświadczenie z odbudowy miast, ponieważ u nas całe, wielkie zespoły zabytkowe zostały zniszczone, Warszawa, Gdańsk, Poznań są modelami, jak można, jak trzeba postępować, kiedy jest tak wielkie zadanie, jak odbudowa miasta - mówi Radosław Gajda, architekt.
Najważniejsze są źródła, archiwalne zdjęcia i plany architektoniczne. W Warszawie właśnie takie źródła okazały się bezcenne.
Studenci w trakcie praktyk letnich mierzyli budynki, rysowali je, to się udało zachować. To przetrwało gdzieś zamurowane w ścianie, przetrwało wojnę. Okazało się, że mamy tysiące rysunków, które pokazują, jak wyglądały budowle przedwojenne.
Nigdzie na świecie poza Warszawą nie próbowano odbudowywać całych miast w kształcie, w jakim istniały przed zniszczeniem. Dla Aleppo to wielka szansa. Konferencja dotycząca odbudowy tego miasta została zaplanowana na przyszły rok w Warszawie.