Ostatnie tygodnie były dla polskich polityków wyjątkowo intensywne. Przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych zachęcali do głosowania na ich formacje, a przeprowadzane sondaże jednoznacznie wskazywały, że liczy się każdy głos. W niedzielę Polacy tłumnie udali się do urn, aby przyłożyć rękę do wyborczego sukcesu swoich kandydatów.
Wybory parlamentarne 2023. To na nich mogli oddać głos Polacy
W tegorocznych wyborach listy w całym kraju zarejestrowało sześć komitetów: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica, Konfederacja oraz Bezpartyjni Samorządowcy. W większości okręgów była także możliwość oddania głosu na przedstawicieli Polska Jest Jedna, a w części Polski kandydatów wystawili m.in. Strajk Przedsiębiorców, Normalny Kraj czy Ruch Dobrobytu i Pokoju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej z ust polityków wszystkich opcji padało sformułowanie, że mogą to być najważniejsze wybory od wielu lat. Opozycja nie ukrywała planów przejęcia władzy po Prawie i Sprawiedliwości, które rządziło krajem przez ostatnich 8 lat. Wyniki sondaży, choć często optymistyczne dla przeciwników władzy, nie dawały jednak klarownej odpowiedzi na to, czy i kto stworzy rząd po wyborach.
Wybory parlamentarne 2023. Znamy pierwsze sondażowe wyniki
Po tygodniach kampanii wyborczej to obywatele otrzymali szansę wypowiedzieć się w sprawie krajowej polityki. Co więcej, w tym roku zorganizowano także zawierające cztery pytania referendum. W końcu nadszedł ten moment - właśnie podano wyniki badań exit polls przeprowadzonego na wyborcach, którzy w niedzielę opuszczali lokale. Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2023 są następujące:
PiS - 36, 8 %
KO - 31,6 %
Trzecia droga - 13 %
Lewica - 8,6 %
Konfederacja - 6,2 %
Bezpartyjni Samorządowcy - 2,4 %
Polska Jest Jedna - 1,2 %
Według sondażu exit poll IPSOS za tvn24.pl frekwencja w wyborach parlamentarnych 2023 wyniosła 72,9 %.
Ostatnie oficjalne wyniki dotyczące frekwencji są z godz. 17.00. Państwowa Komisja Wyborcza podała wówczas, że wyniosła ona 57,54 %. Cztery lata temu w wyborach do parlamentu frekwencja na godz. 17 była na poziomie 45,94 %.
W referendum, które odbyło się wraz z wyborami parlamentarnymi, wzięło udział 40 %. uprawnionych. Największy udział w referendum odnotowano na wsi - tam udział wzięło 47,5 %. uprawnionych.
Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.