Odkąd władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość, działacze opozycji robią, co mogą, by skłonić obywateli do udziału w kolejnych wyborach. Nic więc dziwnego, że głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego i polskich samorządów cieszyły się ogromną frekwencją.
Nie inaczej było też w przypadku niedzielnej I tury wyborów prezydenckich. Jak podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza, w głosowaniu wzięło udział prawie 64% uprawnionych do tego Polaków.
Jak nie trudno się było domyślić, główny boj stoczył się między dwoma kandydatami: walczącym o reelekcję prezydentem Andrzejem Dudą i chcącym zamienić fotel prezydenta Warszawy na funkcję głowy państwa Rafałem Trzaskowskim. Pierwsze sondażowe wyniku po zamknięciu lokali wyborczych wykazały, że to właśnie oni spotkają się ze sobą w II turze wyborów.
W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza podała też cząstkowe wyniki I tury wyborów prezydenckich z ponad 99% komisji wyborczych. Po podliczeniu tych głosów przewaga Andrzeja Dudy jeszcze nieznacznie wzrosła: prezydent zdobył 43,67% głosów. Rafał Trzaskowski nadal zajmuje drugie miejsce - jego kandydaturę poparło 30,34% wyborców. Trzecie miejsce i 13,85% głosów zajął zaś Szymon Hołownia.
Poza podium znaleźli się za to: Krzysztof Bosak (6,75 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,37 proc.), Robert Biedroń (2,21 proc.), Stanisław Żółtek (0,23 proc.), Marek Jakubiak (0,17 proc.), Paweł Tanajno (0,14 proc.), Waldemar Witkowski (0,14 proc.) oraz Mirosław Piotrowski (0,11 proc.).
#DAJGŁOS - WYBORCZA AKCJA PUDELKA: JAK ZAGŁOSOWAĆ W II TURZE WYBORÓW?
Jeśli nie złożyłeś wniosku o dopisanie do spisu wyborców w pierwszym terminie (do 23 czerwca), przed II turą możesz złożyć wniosek do 7 lipca. Jeśli jednak taki wniosek złożyłeś przed I turą wyborów, to prawo do głosowania w innej gminie rozciąga się również na II turę wyborów.
Jeśli podczas I tury wyborów znajdowałeś się poza miejscem zamieszkania, ale na czas II tury zdążysz wrócić do miejsca, w którym mieszkasz, możesz wyrazić chęć głosowania w "swojej" gminie. Taka możliwość istnieje jednak wyłącznie po uzyskaniu z urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania. Musisz pamiętać, że zaświadczenie można uzyskać tylko w gminie, w której zostaliśmy wpisani do spisu wyborców.
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców składa się w gminie, w której chcemy oddać głos do dnia 7 lipca.
Zobacz też: Gwiazdy wspierają wyborczą akcję Pudelka #DAJGŁOS: "Mamy taki piękny kraj, dbajmy o siebie i nasz los"