Trwa ładowanie...
Przejdź na
Michał Pawelec
|

Zabójstwo z powodu telefonów komórkowych - historia Małgorzaty Rozumeckiej zwanej "Królową Zbrodni"

74
Podziel się:

Sprawa morderstwa dwóch dilerów Ery GSM z 1997 roku jest uznawana za jedną z najgłośniejszych polskich spraw kryminalnych. Choć od tamtych wydarzeń minęło już blisko 30 lat, to nadal budzą one wiele emocji i kontrowersji. Do dziś nie są też znane wszystkie szczegóły zabójstwa, które z zimną krwią zaplanowała Małgorzata Rozumecka.

Zabójstwo z powodu telefonów komórkowych - historia Małgorzaty Rozumeckiej zwanej "Królową Zbrodni"
Małgorzata Rozumecka (EAST_NEWS)

Lata 90. były w Polsce czasem wielkich zmian ustrojowych, gospodarczych i społecznych. W naszym kraju raczkował wówczas kapitalizm i powstawały liczne przedsiębiorstwa prywatne. Koniec XX wieku charakteryzował się również bardzo dużym skokiem technologicznym. To właśnie wtedy w polskich domach zaczęły się pojawiać m.in. pierwsze telefony komórkowe.

Ówczesne "komórki" odbiegały znacząco wyglądem, rozmiarem oraz ilością funkcji od dzisiejszych smartfonów. Ich ceny były jednak bardzo wysokie i z początku na zakup takiego telefonu mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Dość szybko telefony komórkowe przestały być symbolem wysokiego statusu społecznego. W 1997 roku było jednak inaczej.

Życie Małgorzaty Rozumeckiej przed popełnieniem zbrodni

Małgorzata Rozumecka pochodziła z Pruszkowa. Młoda kobieta po ukończeniu szkoły średniej kontynuowała naukę, którą łączyła z pracą. Studiowała resocjalizację i dorabiała sobie w salonie Ery, jednego z pierwszych operatorów sieci komórkowej w Polsce. Kariera Rozumeckiej w branży telekomunikacyjnej nie trwała jednak długo. Po zakończeniu pracy młoda kobieta postanowiła natomiast, że wykorzysta swoje kontakty, żeby zarobić duże pieniądze.

Plan, który zakończył się podwójnym morderstwem

17 czerwca 1997 roku Małgorzata skontaktowała się z Piotrem A., z którym pracowała wcześniej w salonie Ery. 22-latka zaproponowała bardzo korzystną transakcję. Według Małgorzaty jeden z najbardziej znanych wówczas polskich aktorów chciał kupić 32 telefony komórkowe dla swojego dyskusyjnego klubu filmowego. Piotr A. mógł zyskać dzięki tej sprzedaży nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc bez większego wahania zgodził się na spotkanie.

Do transakcji miało dojść kolejnego dnia w domu aktora w podwarszawskim Komorowie. 18 czerwca Piotr A. i jego kolega Paweł S. spotkali się z Rozumecką w Pruszkowie. Potem wsiedli do samochodu i wyruszyli w krótką podróż, by ubić interes. Okazało się jednak, że była to pułapka. 22-latka pokierowała mężczyzn na obrzeża Komorowa, gdzie czekało już kilku jej znajomych.

Piotr A. i Paweł S. zostali zabici, a ich ciała wrzucono do dołu, który przygotowano już wcześniej. Do morderstwa doszło z chęci zysku – sprawcy zabrali telefony, które planowali później sprzedać. Krótko po zdarzeniu Rozumecka pojawiła się na warszawskim targowisku, gdzie pozbyła się wszystkich komórek za 36 000 zł. Była to wówczas bardzo duża suma pieniędzy, na którą przeciętny Polak musiał pracować przez około trzy lata.

Policja rozpoczyna śledztwo

W pobliżu miejsca zbrodni znajdowały się ogródki działkowe. Dwóch mężczyzn słyszało strzały i szybko powiadomiło policję. Pod koniec lat 90. w Polsce królowała mafia pruszkowska. Śledczy pomyśleli na początku, że mają do czynienia z gangsterskimi porachunkami. Odrzucono jednak tę hipotezę i przyjęto, że była to zbrodnia o podłożu rabunkowym.

Po stosunkowo krótkim czasie policji udało się ustalić, że mózgiem całej operacji była Małgorzata Rozumecka. Do grona jej pomocników zaliczono jej 16-letniego brata, dwóch młodszych kolegów i 39-letniego taksówkarza. Nie było natomiast jasne, kto z uczestników tragicznego zdarzenia pociągnął za spust. Wspomniani świadkowie nie widzieli bowiem tego momentu, a oskarżeni przedstawiali różne wersje wydarzeń.

Dwie ucieczki w rodzinie Rozumeckich

Sąd nie rozstrzygnął ostatecznie, kto zastrzelił dwóch mężczyzn zwabionych podstępem do lasu pod Komorowem. Mimo tego Małgorzata Rozumecka została skazana na dożywotnie pozbawienie wolności i do dziś przebywa w więzieniu. Jej kompani zostali skazani na krótsze wyroki (od 6 do 15 lat) i opuścili już mury zakładu karnego.

Mało brakowało jednak, by kobieta, która wymyśliła scenariusz zabójstwa, uniknęła odpowiedzialności. Przed procesem Rozumecka trafiła do szpitala psychiatrycznego w Tworkach. 25 stycznia 1998 roku głównej oskarżonej udało się uciec z placówki. Już miała wsiadać do samochodu, którym podjechali po nią jej ojciec i dziadek, ale w pobliżu znajdowali się akurat policjanci, którzy zatrzymali uciekinierkę. W samochodzie odkryto sfałszowany paszport i wizę oraz bilet lotniczy do Meksyku, gdzie Rozumecka chciała się schronić przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

Plan Małgorzaty zrealizował natomiast jej brat, który na krótko po morderstwie opuścił terytorium Polski i przez 10 lat ukrywał się w Meksyku oraz USA. W 2007 roku mężczyzna został deportowany do Polski i stanął wreszcie przed sądem. Skazano go początkowo na 25 lat więzienia. Później sąd wyższej instancji zmniejszył karę do 15 lat pozbawienia wolności.

Do dziś nie ma pewności, czy mężczyzna znajdował się na miejscu zdarzenia, a przede wszystkim jaką rolę odegrał tego tragicznego dnia. Takich wątpliwości jest zresztą znacznie więcej i być może nigdy nie dowiemy się dokładnie, jaki był przebieg wydarzeń.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(74)
Zaloguj się i zostań Championem Pudelka VIP
Pamiętaj, że po zalogowaniu nadal możesz
komentować ANONIMOWO 😎
Szansa na wyróżniony komentarz
Odznaka Championa
Kolorowy avatar
WYRÓŻNIONE
Tyum
11 miesięcy temu
Ciekawa to rodzina że wiedziała jak zrobić fejkowe dokumenty i uciec do Meksyku. W czasach gdy Internet był dalej ciekawostką dla freaków.
Ola
11 miesięcy temu
Pamiętam te historie. Masakra! Dziś te telefony są nic nie warte . Co za ironia losu
Ula
11 miesięcy temu
Od 2022 r. może się starać o warunkowe wyjście... Takie to "dożywocie"... prawo bardzo sprzyjające przestępcom i kombinatorom...
Maja
11 miesięcy temu
Chciwość zamienia ludzi w bestie.
🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍...
11 miesięcy temu
Dilerzy? 🤦‍♀️To byli handlowcy, kiepski risercz i słownictwo pozostawiające sporo do życzenia 🤷‍♀️
NAJNOWSZE KOMENTARZE (74)
gość
11 miesięcy temu
upadek komuny to była porażka dla większości społeczeństwa
Minti
11 miesięcy temu
Niesamowita historia
Xde
11 miesięcy temu
A tak w ogóle zabić ludzi za jakieś sprzęty, które po miesiącu stracą na aktualności, bo zaraz będą nowe modele, to kwalifikuje się na dożywocie. Zabić dla jakiegoś telefonu, czy choćby dla 27 telefonów czy 36? Powinna zgnić w więzieniu. Oni zostali zabici dla chęci zysku. To wyjątkowo perfidna, zła i wyrachowana kobieta.
Na Twój grób
11 miesięcy temu
Oglądałam " Cela numer " i tak się przyjrzałam i posłuchałam tego jej mataczenia i kręcenie się w kółko wokół " własnego ogona" myślę, że ona ma sobie do zarzucenia to, że dała się złapać. Nie może być mowy o jakimkolwiek współczuciu dla ofiar. Tylko to co ona, co te jej ziomy i dlaczego wyszło to tak, że to niby ona była " mózgiem tej operacji". Jak się unosi, jak staje się napastliwa i chwyta Pana Miszczaka za słowa. Wizerunek na tip top, te włosy, zrobione paznokcie, a w tle trupy i zniszczone życie wielu osób. Ktoś kto miałby wyrzuty sumienia, nie farbował by włosów i nie robił manicure, bo głową zajęta by była analizowaniem i wyrzutami. Tu jest " Francja elegancja" jak u matki Iwony Wieczorek i u Waśniewskiej. Dziwne.
ehh
11 miesięcy temu
mial 16 lat, niewiaodmo czy w ogole byl na miejscy zbrodni, ale dostal 15 lat... no ciekawe te sady...
Zofianka
11 miesięcy temu
Rozumecka na Pudełku. Boshh
9wrota
11 miesięcy temu
Nie wierzę w resocjalizacje więźniow. Wierzę za to w karę śmierci i to, że taka osoba jak Rozumecka na nią zasłużyła w 100%.
Monka33
11 miesięcy temu
Pudel zacznij węszyć😄😄😄, zrób całą rozpiskę od narodzin po oficjalny koniec którego nie jestem pewna😉, mojego "Al capone" Pana Endriu Kolikowskiego😄😄.Człowiek nieodkryta tajemnica🙂, dziś to pewnie byłby już siwy dziadek. Dziwicie się że nic nie wiem o mafijnych grupach przestępczych????raz że w latach 90 to ja przyszłam na świat a dwa nie interesuje mnie ta patusiarnia tylko pan Endriu hihihih😄😄😄😄, dziadziu zagadka.
😂😂😂😂😂
11 miesięcy temu
Ktos tu ma ambicje zostani podkasterem kryminalnym. Smieszne.
xxx
11 miesięcy temu
Tylko tych dwóch zamordowanych szkoda ,mieli rodziny,życie przed sobą i musieli trafić na takie bestie bez skrupułów.oby w więzieniu ani ona ani wspólnicy w tym braciszek lekko nie mieli.
arnold
11 miesięcy temu
dno, do izolacji społecznej, do końca życia.
Polak
11 miesięcy temu
Dubaj,paczkomaty albo jakiś stołek w PZU,no jeszcze może doradzać politykom w PE,świetlana przyszłość czeka,także ordery od prezydenta,jak w ZSRR
Matylda
11 miesięcy temu
Order dla wybitnej byznesłomen już czeka,duda zamówił nowy garnitur.
Polak
11 miesięcy temu
A do PE nie startuje przypadkiem?
...
Następna strona