Jeszcze kilka lat temu publiczne poruszanie tematu zdrowia psychicznego było uważane za coś nietaktownego. Jednak wraz z prężnym rozwojem mediów społecznościowych oraz coraz częstszymi doniesieniami o samobójstwach wśród młodzieży, tematy związane z depresją i stanami lękowymi są regularnie poruszane przez osoby publiczne.
Na stan zdrowia psychicznego w dużej mierze wpływają portale społecznościowe, będące błogosławieństwem i przekleństwem jednocześnie. Młodzi ludzie tracą poczucie własnej wartości, czytając negatywne komentarze zamieszczane przez anonimowych internautów, z drugiej strony to właśnie za pośrednictwem Instagrama czy Twittera celebryci o szerokich zasięgach uświadamiają milionowe grona obserwatorów o problemach, jakimi są stany depresyjne czy zaburzenia osobowości.
O taki poważny wpis pokusiła się modelka Bella Hadid, która wielokrotnie gościła na pierwszych stronach tabloidów za sprawą głośnego romansu i rozstania z muzykiem The Weeknd. Działająca od lat w show biznesie młodsza siostra Gigi Hadid poznała tajniki działa mediów społecznościowych, dzięki czemu mogła podzielić się ze swoimi fanami refleksami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Modelka opublikowała serię zdjęć przedstawiających jej zapłakaną twarz. Dodała, że tak wygląda jej codzienność.
Wszyscy ludzie są różni, każdy ma do zaoferowania coś wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju. Ludzie zapominają, że każdy czuje się podobnie: zagubiony, niepewny, co robi w tym miejscu. Ten niepokój, wszyscy go czują i wszyscy próbują w jakiś sposób ukryć. Tak właściwie wygląda mój każdy dzień, każda noc od paru lat - napisała, odnosząc się do zdjęć, na których widzimy ją całą we łzach.
Media społecznościowe nie są prawdziwe. Niech każdy, kto zmaga się z trudnościami, o tym pamięta. Czasami trzeba usłyszeć, że nie jesteście w tym sami. Widzę was i słyszę. Samopomoc i choroby psychiczne czy zaburzenia chemiczne nie są linearne, przypominają płynny rollercoaster pełen przeszkód... ma swoje wzloty i upadki. Wiedzcie jednak, że zawsze jest światełko na końcu tunelu, że ten rollercoaster w którymś momencie się zatrzyma.
Zrozumienie tego zajęło mi dużo czasu, ale mam za sobą wystarczająco dużo załamań i wypaleń, żeby wiedzieć jedno: jeśli wystarczająco ciężko nad sobą pracujecie, spędzając czas samotnie, aby zrozumieć swoje traumy, przyjemności, bodźce, zawsze będziecie w stanie zrozumieć lub dowiedzieć się więcej o swoim bólu i nauczyć się, jak się z nim obchodzić - radziła modelka.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.