Lewandowski i Małysz są magistrami, Krychowiak studiował we Francji... Jakie wykształcenie mają polscy sportowcy? (ZDJĘCIA)
Wielu polskich sportowców może pochwalić się wyższym wykształceniem. Robert Lewandowski i Agnieszka Radwańska są magistrami, a Grzegorz Krychowiak wiedzę zdobywał na francuskiej uczelni.
Życie sportowca bez wątpienia jest pełne wyrzeczeń. Najlepsi z najlepszych na swój sukces najczęściej pracują od najmłodszych lat, każdą wolną chwilę poświęcając intensywnym treningom. Rozwój umiejętności może rzecz jasna wiązać się z ograniczonym życiem towarzyskim sportowców, jak również odbić się na ich edukacji. Choć w świecie polskiego sportu nie brakuje przypadków zawodników, którzy porzucili zdobywanie wykształcenia na rzecz sportowej pasji, wielu ukończyło studia wyższe.
Najbardziej znanych na arenie międzynarodowej polski Robert Lewandowski kilka lat temu obronił pracę licencjacką, w której pochylił się nad historią swojej kariery. Niedługo później został zaś magistrem. Podobnymi tytułami mogą się także pochwalić inne legendy polskiego sportu, Agnieszka Radwańska i Adam Małysz. Grzegorz Krychowiak wykształcenie zdobywał we Francji, a Kamil Glik i Jan Bednarek obronili prace dyplomowe w tym samym roku.
Zobaczcie, jakie wykształcenie mają polscy sportowcy.
Choć Robert Lewandowski od lat należy do ścisłej czołówki światowych piłkarzy, pomiędzy kolejnymi treningami znalazł czas, by zadbać o edukację. Zawodnik FC Barcelona studiował zaocznie w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie i w 2017 roku obronił pracę licencjacką poświęconą samemu sobie, którą zatytułował "RL9. Droga do sławy". W 2020 piłkarz został zaś magistrem wychowania fizycznego, zdając egzamin na piątkę.
Grzegorz Krychowiak może się pochwalić nie tylko imponującą karierą sportową, lecz również zdobytym za granicą wyższym wykształceniem. Polski pomocnik ukończył Uniwersytet w Lyonie, a dokładniej kierunek "organizacja klubów sportowych". Piłkarz biegle mówi także po angielsku, hiszpańsku i francusku.
To było dla mnie w pewnym stopniu wyzwanie, żeby udowodnić ludziom, że są piłkarze, którzy skończą studia, którzy mogą mówić w kilku językach, że są zawodnicy inteligentni, wykształceni, którzy mają coś w głowie - wyznał niegdyś piłkarz w materiale "Dzień Dobry TVN".
Agnieszka Radwańska w 2020 roku zakończyła naukę na krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, zdobywając tym samym tytuł magistra. Swoim sukcesem tenisistka nie zapomniała wówczas pochwalić się w sieci.
Po kilku wspaniałych latach na AWF-ie w Krakowie dobrnęłam do końca. Dziś zostałam Panią Magister - napisała wówczas.
Dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich w pchnięciu kulą Tomasz Majewski może pochwalić się dość nietypowym, jak na sportowca, wykształceniem. Były lekkoatleta jest bowiem absolwentem politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Najsłynniejszy polski skoczek narciarski po zakończeniu sportowej kariery zdobył wyższe wykształcenie. W 2018 Adam Małysz obronił pracę licencjacką zatytułowaną "Produkt turystyczny i jego promocja na przykładzie miasta Wisły" na kierunku turystyka i rekreacja na wydziale zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Według "Super Expressu" dwa lata później został zaś magistrem tego samego kierunku.
Życie Roberta Kubicy od najmłodszych lat podporządkowane było wyścigom i w pewnym momencie musiał dokonać wyboru między sportową pasją a zdobywaniem wykształcenia. Jedyny Polak, który występował w Formule 1, edukację zakończył na etapie szkoły podstawowej. Choć, jak wyznał w rozmowie z Gazeta.pl, rozpoczął naukę w liceum, ostatecznie zrezygnował, gdyż nie mógł skorzystać z indywidualnego toku nauczania. W jednej z rozmów z "Rzeczpospolitą" Kubica zaznaczył jednak, że jego rodzice zdawali sobie sprawę z tego, że w przypadku kariery wyścigowej należy kuć żelazo, póki gorące.
Rodzice wiedzieli, że kierowcą wyścigowym nie da się zostać w wieku 30 lat. Do szkoły chodziłem do pewnego momentu, potem trzeba było dokonać wyboru. Szkołę można zawsze skończyć, a kierowcą wyścigowym w wieku 40 lat już się nie zostanie... W normalnej polskiej rodzinie pewnie by to nie przeszło, ale moi rodzice mieli rację. Życie i starty za granicą nauczyły mnie więcej niż jakakolwiek szkoła - mówiła w rozmowie.
Piotr Żyła jest absolwentem Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie. Skoczek w 2017 roku pochwalił się obronioną pracą licencjacką zatytułowaną "Pewność siebie w sporcie na przykładzie reprezentantów Polski kadry narodowej w skokach narciarskich".
Jedna z najsłynniejszych polskich kolarek górskich bez wątpienia jest posiadaczką ścisłego umysłu. Maja Włoszczowska ukończyła bowiem matematykę finansową i ubezpieczeniową na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.
Kamil Glik w 2017 roku zdał maturę, mając wówczas 29 lat. W ubiegłym roku zawodnik włoskiego Benevento Calcio zdobył zaś wyższe wykształcenie. Piłkarz obronił pracę licencjacką w Warszawskiej Szkole Zarządzania, gdzie studiował wraz z żoną Martą. Ukochana sportowca również obroniła wówczas pracę.
Monika Pyrek studiowała na gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego. W 2005 roku zdobyła zaś tytuł magistra Uniwersytecie Gdańskim. Co wielu może zaskoczyć, słynna lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce pracę obroniła na wydziale Prawa i Administracji. Naukową rozprawę tyczkarka zatytułowała "Problemy prawno-administracyjne - zwalczanie dopingu w sporcie".
Polska zawodniczka MMA jest dumną absolwentką dwóch kierunków studiów na Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Jędrzejczyk pogłębiała swoją wiedzę w tematyce związanej ze sportem - pierwsza Polka w UFC ukończyła wychowanie fizyczne oraz gimnastykę korekcyjno-kompensacyjną.
Artur Boruc kilka lat temu w rozmowie z Plejadą zdradził, że z wykształcenia jest mechanikiem pojazdów osobowych.
Wojciech Szczęsny jak dotąd nie zdecydował się na studia, w 2018 roku w rozmowie z serwisem Sport.pl przyznał jednak, że rozważa taką możliwość. Bramkarz zdradził wówczas, iż jego wielką pasją są architektura oraz projektowanie wnętrz.
(...) Kiedyś może w tym kierunku się podszkolę - zdradził w wywiadzie.
Iga Świątek w 2020 roku ze świetnymi wynikami zdała egzaminy maturalne. 21-letnia tenisistka i liderka rankingu WTA obecnie skupia się na karierze sportowej i jak dotąd nie zdecydowała się na rozpoczęcie studiów. W 2020 roku w rozmowie z "Dzień Dobry TVN" Świątek wyjaśniła, że chciałaby zobaczyć, "jak będzie funkcjonowała", gdy skoncentruje się wyłącznie na tenisie. Zapowiedziała jednak, że z czasem najpewniej zawalczy o wyższe wykształcenie.
(...) Myślę, że gdzieś po dwóch latach, na pewno po igrzyskach, będę miała taki moment, że ten tenis to będzie trochę za mało dla mnie, więc na pewno pójdę na jakieś studia prędzej czy później - zdradziła.
Jan Bednarek i jego żona w ubiegłym roku obronili pracę licencjackie na Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu. Jak zdradził piłkarz na kanale Łączy nas piłka, jego praca dyplomowa roli menadżera w sporcie na przykładzie reprezentacji Polski.