Od ścianki do sejmowej ławy - polityczne kariery polskich celebrytów (ZDJĘCIA)
Medialna popularność często pomaga w zdobyciu głosów, choć czasem nie wystarczy. Głosowaliście na któregoś z nich?
Show biznes i polityka mają wiele wspólnego. Oba te światy wypełnione są wielkimi pieniędzmi, próżnością, fałszem i walką o wpływy, zatem nic dziwnego, że płynnie się przenikają. Od lat funkcjonuje zjawisko "przyjaźni" pomiędzy celebrytami a politykami - ci pierwsi zyskują na tym dodatkowy splendor, a drudzy sympatię wyborców.
Bywa też tak, że celebryci sami próbują zostać politykami i liczą na to, że fani zagłosują na nich w wyborach. Faktycznie - medialna popularność przekłada się na liczbę głosów, co widać choćby na przykładzie Janusza Dzięcioła - zwycięzcy Big Brothera z 2001 roku czy Bartka Arłukowicza - zwycięzcy drugiej edycji Agenta. Czas jednak często brutalnie weryfikuje tego typu kariery, bo aby na dłużej utrzymać się w polityce, sama umiejętność pozowania do zdjęć czasem nie wystarczy.
Zobaczcie naszą listę celebrytów, którzy zostali politykami. Głosowaliście na któregoś z nich?
Bartek zdobył popularność dzięki udziałowi, a potem zwycięstwu w drugiej edycji reality show Agent. Rozpoznawalność postanowił przekuć na mandaty - został radnym, posłem, a w końcu również ministrem ds. wykluczonych oraz szefem resortu zdrowia. Arłukowicz jest posłem Platformy Obywatelskiej.
Niejaka Katarzyna Szczołek kilkanaście lat temu promowała się w internecie jako jedna z pierwszych blogerek. Popularność zdobyła tym, że obraziła 3/4 polskiego showbiznesu. Choć w swoich wpisach zapewniała, że gardzi celebrytkami, sama desperacko próbowała zostać jedną z nich. Gdy zorientowała się, że show biznes jej nie chce, próbowała wejść do polityki, ubiegając się o mandat radnej warszawskiej dzielnicy Bemowo. Na plakacie wyborczym pozowała w bikini, ale nawet to nie pomogło. Szczołek dostała łącznie... 25 głosów.
Piotr Marzec** wcześniej był znanym raperem. U schyłku kariery estradowej zaangażował się w politykę. Najpierw był posłem z ramienia ugrupowania Kukiz'15, gdzie walczył m.in. o legalizację marihuany. Aktualnie Piotr jest posłem niezrzeszonym i prezesem stowarzyszenia Skuteczni. Niedawno połączył siły z prezesem partii Wolność, **Januszem Korwin-Mikkem.
Paweł był niegdyś wokalistą zespołu Piersi. Do polityki próbował się dostać od wielu lat. W 2005 roku należał do komitetu honorowego kandydującego na prezydenta Donalda Tuska. W 2006 i 2007 roku poparł Hannę Gronkiewicz-Waltz i Platformę Obywatelską w wyborach samorządowych. W 2015 roku wystartował w wyborach prezydenckich, gdzie uzyskał trzeci najlepszy wynik. W 2015 roku wprowadził do Sejmu własne ugrupowanie - Ruch Kukiz'15.
Dorota zasiadała w Radzie Miasta Milanówka oraz była radną Sejmiku Samorządowego Województwa Warszawskiego. Startowała także w ostatnich wyborach - bez powodzenia. Obecnie aktywnie uczestniczy w antyrządowych manifestacjach, gdzie przeklina polityków oraz wyborców Prawa i Sprawiedliwości w imię Boga, a także porównywnuje Straż Marszałkowską do... hitlerowców obsługujących komory gazowe.
Janusz przez wiele lat był strażnikiem miejskim. W 2001 roku zdobył ogromną sławę po tym, jak wygrał pierwszą edycję Big Brothera. Na fali popularności został radnym w Grudziądzu. Od 2007 roku przez dwie kadencje był posłem Platformy Obywatelskiej. W 2014 roku bez zgody PO startował w wyborach na prezydenta Grudziądza. Rok później kadencja posła Dzięcioła wygasła. O kolejną się nie ubiegał.
Sebastian brał udział w tej samej edycji Big Brothera, co Janusz Dzięcioł. Po wyjściu z programu uzyskał mandat poselski jako kandydat do Sejmu z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z okręgu olsztyńskiego. W 2004 startował bez powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W 2005 nie ubiegał się o reelekcję. Florek nie bawi się już w politykę. Zajął się prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego i hodowlą... wierzby energetycznej.
Jurorka Tańca z gwiazdami w 2014 roku kandydowała do Rady Gminy w Dywitach z listy Komitetu Wyborczego Odważnie i z Perspektywą. Ponoć do startu w wyborach namówił ją mąż. Niestety, celebrytka przegrała z lokalnym społecznikiem, dyrektorem wiejskiej szkoły muzycznej.
W latach 90. Magda zasłynęła odsłanianiem literek w teleturnieju Koło Fortuny. Potem celebrytka zaangażowała się w politykę. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku kandydowała do Sejmu z list SdPl w okręgu gdańskim jako reprezentantka Zielonych 2004 - bez powodzenia. Startowała też w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, a rok później kandydowała na radną Sopotu z listy Kocham Sopot - niestety również bezskutecznie. Dziś pracuje jako florystka.
W 1995 zespół Bayer Full zaangażował się w kampanię prezydencką Waldemara Pawlaka. Świerzyński startował z listy PSL w wyborach parlamentarnych w 1997, 2007, 2011 i 2015 roku do Sejmu oraz w wyborach samorządowych w 2010 i 2014 roku do sejmiku województwa mazowieckiego - za każdym razem bezskutecznie.
Lider Budki Suflera rozpoczął przygodę z polityką w 2005 roku jako członek Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubelskim. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 nie ubiegał się o reelekcję. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Senatu z własnego komitetu, zajmując drugie miejsce.
Na początku lat 90. aktork i satyryk był jednym z założycieli Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. W wyborach parlamentarnych w 1991 roku został wybrany posłem I kadencji. W Sejmie przewodził jednej z frakcji PPPP. W 1992 został usunięty ze stanowiska. Rok później bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z listy liberałów. W 2010 roku wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2015 roku poparł kandydaturę Andrzeja Dudy i zaangażował się w jego kampanię.
Wokalistka w 2014 roku uzyskała mandat radnej Rady miasta stołecznego Warszawy z listy Platformy Obywatelskiej.