Jak świętuje monarchia? (DUŻO ZDJĘĆ)
Zobaczcie najsłynniejsze królewskie uroczystości ostatnich 100 lat.
Chociaż świat i ludzie się zmieniają, jedno pozostaje niezmienne - przepych i rozmach, z jakim artystokraci świętują swoje śluby, koronacje, wielkie jubileusze i pogrzeby. Oczy całego świata zwrócone są wtedy na panujące dwory. Tak samo jak przed setkami lat, ludzi nadal fascynuje życie monarchii. Czy kiedyś się to zmieni?
Najlepszym tego przykładem była ogólnoświatowa histeria z okazji ślubu Kate Middleton i księcia Williama. Przypomnijmy inne, równie głośne uroczystości.
Królowa Elżbieta, zwana także przez Brytyjczyków Królową Matką, słynęła z nieustępliwego charakteru. Jej mąż, Jerzy VI, musiał oświadczać się Elżbiecie dwukrotnie. W końcu ślub odbył się w 1923 roku. W czasie II wojny światowej stanowczo odmówiła wyjazdu do któregoś z bezpieczniejszych krajów, czym zyskała sobie sympatię Brytyjczyków.
Jedną z tradycji monarchii brytyjskiej jest noszenie podczas ślubu tiary Jerzego III – niezwykle cennej ozdoby pochodzącej z XVIII wieku. Tiarę miały na sobie kolejno Królowa Maria (prawnuczka Jerzego III), Królowa Matka, Królowa Elżbieta II oraz jej córka, Księżniczka Anna.
Filip Mountbatten, 18-letni oficer, który początkowo był przewodnikiem młodych księżniczek w Darthmouth, nie od razu został zaakceptowany przez rodzinę królewską. Jerzy VI i Królowa Matka sprzeciwiali się małżeństwu, twierdząc, że Filip nie jest godzien ręki następczyni brytyjskiego tronu. W końcu jednak ustąpili. Ślub odbył się w 1947 roku.
Królowa Elżbieta II w chwili swoich narodzin w 1926 roku była trzecia w kolejce do tronu i nic nie wskazywało na to, że zostanie kiedyś monarchą Wielkiej Brytanii. Gdy miała 10 lat, zmarł jej dziadek, król Jerzy V, a w kilka miesięcy później z tronu zrezygnował stryj, Edward VIII. W ten sposób niespodziewanie królem został ojciec Elżbiety, Jerzy VI. Ona sama objęła tron w 1952 roku.
Pierwszy, "srebrny jubileusz", miał miejsce w 1977 roku. W 2002 roku Wielka Brytania żyła "złotym jubileuszem" Elżbiety II, obchodzonym z okazji 50-lecia jej panowania. W ubiegłym roku monarchia świętowała zaś 60-lecie królowej na brytyjskim tronie - dłużej od niej (o 3 lata) panowała tylko Królowa Wiktoria.
Małgorzata, młodsza siostra Elżbiety II, wzięła ślub z *Antonym Armstrongiem-Jonesem w 1960 roku. Miała na sobie tiarę, która, co ciekawe, nie należała do oficjalnych pamiątek rodziny królewskiej. Ozdobę kupiono przed ślubem za blisko *5 tysięcy funtów.
Związek amerykańskiej aktorki Grace Kelly i księcia Monako Rainiera III to historia, której nie powstydziłby się Walt Disney. Para poznała się podczas specjalnej sesji zdjęciowej w monakijskim pałacu, a już w kilka miesięcy później książę oświadczył się Grace. "Bajkowy" ślub odbył się w 1956 roku w Monako.
Do dziś wielu ludzi utożsamia wielkie królewskie uroczystości z osobą księżnej Diany Spencer - świat był świadkiem jej ślubu z księciem Karolem w 1981 roku oraz pogrzebu we wrześniu 1997 roku. Zarówno z okazji ślubu, jak i uroczystości żałobnych, w Wielkiej Brytanii ogłaszano święto narodowe.
Chociaż ślub Andrzeja i Sary Ferguson w 1986 roku wyglądał bajecznie, przyszłe pożycie małżeńskie pary młodej wcale takie nie było. Popularnej "Fergie" przeszkadzał ponoć sztywny protokół dyplomatyczny brytyjskiego dworu oraz nadmiar obowiązków Andrzeja. W 1992 roku wybuchł skandal, kiedy okazało się, że Sara zdradza księcia ze swoim przyjacielem. Rozwiedli się w 1996 roku.
Królowa Rania jest bez wątpienia najbardziej znaną monarchinią swojej dynastii. Swojego męża, króla Abd Allaha ibn Husajna poznała w styczniu 1993 roku, a już w czerwcu odbył się ich ślub. Królowa Rania w 2008 roku prowadziła na Youtubie wideobloga, w którym wyjaśniała kulturę krajów muzułmańskich.
Następca duńskiego tronu, książę Fryderyk, poznał swoją przyszłą żonę... w pubie w Sydney podczas Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku. Księżna Maria Elżbieta, bo tak po ślubie tytułuje się Mary Donaldson, uchodzi za jedną z najbardziej nowoczesnych monarchiń. Jej dzieci uczęszczają do publicznych szkół.
Dziennikarka Letizia Ortiz Rocasolano wyszła za mąż za następcę hiszpańskiego tronu, księcia Filipa Burbona w 2004 roku. Wcześniej Letizia była żoną swojego długoletniego partnera, jednak ślub cywilny rozwiązano w 1999 roku. Książę Filip oświadczył się Letizii 16-karatowym, diamentowym pierścionkiem, a ona podarowała mu spinki do mankietów wykonane z białego złota.
Daleka potomkini Królowej Wiktorii, czyli księżna Wiktoria Bernadotte w styczniu 2012 roku urodziła swoje pierwsze dziecko - Estellę Sylwię Ewę Marię, którą ochrzczono w maju tego samego roku. Zdjęcie z prawej przedstawia trzy pokolenia szwedzkich władców: obecnego króla, 67-letniego Karola XVI Gustawa, księżną Wiktorię oraz następczynię tronu, małą Estellę.
Oczy całego świata są ostatnio zwrócone na najmłodsze pokolenie brytyjskiej monarchii. Prasa emocjonowała się królewskimi zaręczynami oraz ślubem, a ostatnio narodzinami księcia Jerzego. Kolejną wielką królewską uroczystością będą z pewnością chrzciny małego następcy tronu.