Big Brother: Ponad 20 lat temu byli na ustach całej Polski. Jak wyglądają i co słychać u uczestników pierwszego sezonu? (ZDJĘCIA)
Pojawienie się w Polsce programu "Big Brother" wywołało ogromną medialną burzę. Dla wielu widzów było to pierwsze zetknięcie z programem typu reality. Ciekawość podglądania życia uczestników programu okazała się tak duża, że z marszu stali się oni pierwszoligowymi celebrytami. Jak dziś wyglądają?
"Big Brother" po raz pierwszy pojawił się na ekranach telewizorów Polaków w 2001 r. Do naszego kraju licznie trafiały wówczas wielkie widowiska rozrywkowe, które zdążyły już podbić serca milionów widzów za granicą. Publiczność żądna powiewu świeżości w ramówkach największych stacji oczekiwała zupełnie nowej jakości i wrażeń. To właśnie zapewnił debiut rodzimej wersji jednego z najpopularniejszych reality show w historii mediów.
Ponad dwie dekady temu "Big Brother" bił rekordy popularności. Finał pierwszej edycji przyciągnął przed odbiorniki aż 10 milionów widzów, ustępując osiągnięciu szczytu oglądalności jedynie najważniejszym transmisjom sportowym z udziałem Polaków. Ogromna liczba fanów "Big Brothera" sprawiła, że jego uczestnicy ze zwykłych szarych obywateli stawali się twarzami kampanii reklamowych i okładek czasopism oraz gwiazdami muzyki, filmu, telewizji, a nawet polityki.
Publiczność do dziś doskonale pamięta nazwiska i wizerunki uczestników kultowej już pierwszej edycji reality show. Oni sami w zdecydowanej większości zniknęli z przestrzeni medialnej, lecz od czasu do czasu przypominają o sobie, przeważnie w kontekście wspominek programu. Warto również nadmienić, że "Big Brother" okazał się trampoliną do dalszej kariery telewizyjnej Martyny Wojciechowskiej, 27-letniej wówczas współprowadzącej, która przeprowadzała rozmowy z bohaterami opuszczającymi dom Wielkiego Brata. Duet ekranowy stworzyła u boku Grzegorza Miecugowa.
Jak na przestrzeni lat zmieniły się gwiazdy programu? Zobaczcie zdjęcia:
Manuela Jabłońska w programie nosiła jeszcze panieńskie nazwisko - Michalak. Była jedną z najbardziej wyrazistych uczestniczek programu. Sympatię publiczności zyskała pogodą ducha i niezwykle charakterystycznym głośnym śmiechem. Po zakończeniu reality show poprowadziła "Maraton uśmiechu" na antenie stacji TVN.
Kończąc medialną karierę, powróciła do prowadzonego w rodzinnym Poznaniu salonu fryzjerskiego. 49-latka może również pochwalić się dyplomem magistra psychologii. Aktualnie skupia się na działalności politycznej. Jak ostatnio poinformowała, w najbliższych wyborach parlamentarnych zamierza zawalczyć o miejsce w Senacie z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.
"Gulczas" był niezwykle lubianym przez widzów i kolegów uczestnikiem. 55-latek mocno wydłużył swoje "pięć minut" sławy. Wykorzystując popularność, jaką zapewnił mu program, wydał ujawniającą kulisy jego powstawania książkę "Tajemnice domu w Sękocinie". W kolejnych latach wystąpił w bliźniaczym formacie "Bar" oraz specjalnej edycji "Big Brothera" z udziałem gwiazd poprzednich sezonów, a nawet... doczekał się własnej marki piwa sygnowanej jego charakterystycznym pseudonimem.
Piotr jest ojcem 24-letniego syna z pierwszego małżeństwa. Ponadto z obecną żoną Magdą wychowuje wspólnie 11-letnią córkę Nadię. Zapytany podczas jednego z ostatnich wywiadów o swoje zawodowe zajęcie odpowiedział z uśmiechem, że jest "parkingowym u swojej żony", która prowadzi w Poznaniu zakład fryzjerski.
Alicja Walczak zapisała się w historii pierwszej edycji programu jako uczestniczka najczęściej nominowana do opuszczenia domu Wielkiego Brata. Zawsze jednak mogła liczyć na głosy widzów, którzy zapewnili jej udział prawie do finału.
W późniejszych latach ukończyła studia politologiczne oraz dziennikarskie. Jest również absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i to właśnie w tym kierunku rozwinęła swoją karierę zawodową. 55-latka regularnie organizuje w Trójmieście wystawy prac malarskich. Chętnie zajmuje się też profesjonalną fotografią.
Klaudiusz Sevković zasłynął po udziale w programie jako gospodarz programów kulinarnych, gwiazda bloków telezakupowych, a nawet piosenkarz, który może pochwalić się Złotą Płytą. Obecnie jest radnym VIII kadencji Rady Miasta w Chorzowie. Poza tym od 20 lat pełni funkcję prezesa żeńskiego klubu piłki ręcznej KPR Ruch Chorzów. Niedawno pochwalił się też zwycięskim tytułem amatorskiego mistrza świata w golfie.
Małgorzata Maier zajęła trzecie miejsce w finale debiutanckiej odsłony "Big Brothera". Po latach wspomniała, że żałuje udziału w programie, przez który nie mogła wrócić do swojego poprzedniego życia. Mimo tego jej kariera mocno się rozwinęła. Tuż po sukcesie w reality przyjęła propozycję poprowadzenia dwóch wnętrzarskich programów TVN-u - "Dom pełen pomysłów" i "Kto Was tak urządził?". Aktualnie 57-latka prowadzi sklep z własnymi wyrobami rękodzielniczymi.
Piotr Lato od samego początku telewizyjnej przygody dał się poznać jako sympatyczny, lecz niepokorny chłopak z gitarą na ramieniu. Po 22 latach od zakończenia programu wciąż zajmuje się muzyką. Wydanie debiutanckiej płyty zajęło mu... dwie dekady. Poprzedzone było udziałem w "Idolu" i dwukrotnym występem w "The Voice of Poland", na planie którego poznał swoją obecną partnerkę - Karolinę Charko. Dziś wspólnie występują i pracują nad autorskim materiałem dziewczyny.
Karolina Pachniewicz zapisała się w historii programu jako jego najmłodsza uczestniczka i autorka słynnego pytania "Gulczas, a jak myślisz?", które stało się zarazem tytułem filmu Jerzego Gruzy z udziałem wszystkich bohaterów pierwszego sezonu. Po głośnym romansie z kolegą z domu Wielkiego Brata opuściła kraj i przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje jako tłumacz w szpitalach. Mimo zaledwie 43 lat na karku, jest już przyszywaną babcią dla wnuczka swojego starszego o 15 lat partnera.
Grzegorz Mielec zapadł w pamięci widzów jako programowy chłopak Karoliny. Ich szeroko komentowany związek nie przetrwał jednak próby czasu i zaledwie po kilku tygodniach od zakończenia pierwszej serii, podjęli decyzję o rozstaniu. 51-latek od długiego czasu mieszka w brazylijskim Sao Paulo, gdzie zajmuje się promowaniem polskiej kultury. Jak wyznał jego praca polega na opowiadaniu o dokonaniach wielkich Polaków za granicą oraz organizacji wydarzeń przybliżających ich artystyczny dorobek.
Monika Sewioło ze wszystkich uczestników "Big Brothera" miała zdecydowanie największy potencjał celebrycki. 24-letnia wówczas dziewczyna zasłynęła bardzo krótką karierą muzyczną oraz rozbieraną sesją w "Playboyu". W kolejnych latach zupełnie odcięła się od świata show-biznesu. Swego czasu pracowała m.in. jako specjalista ds. marketingu w jednej z warszawskich fundacji.
Sebastian Florek tuż po uczestnictwie w "Big Brotherze" poświęcił się polityce. Jego wielkim sukcesem było dostanie się do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dziś wiadomo o nim jedynie, że powrócił w rodzinne strony, gdzie zajmuje się rolnictwem i prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego na Warmii.
Janusz Dzięcioł dzięki wielkiej sympatii telewidzów został pierwszym polskim zwycięzcą "Big Brothera", wygrywając zawrotną wówczas kwotę pół miliona złotych. Komendant straży miejskiej oraz radny i wiceprzewodniczący rady miejskiej w Grudziądzu zginął w wyniku tragicznego wypadku drogowego. Miał 66 lat.
Anna Baranowska to najbadziej tajemnicza postać pierwszego sezonu "Big Brothera". Wyeliminowana jako pierwsza uczestniczka programu zmarła w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach 6 lat po udziale w show.