Katarzyna Łaniewska zmarła w wieku 87 lat. Była gwiazdą "Kogla-Mogla", "Plebanii" oraz... Prawa i Sprawiedliwości
Polityczna aktywność Katarzyny Łaniewskiej budziła wiele emocji. Jakie życie wiodła znana, serialowa aktorka?
7 grudnia media obiegła smutna wieść o śmierci Katarzyny Łaniewskiej. Aktorka zmarła w wieku 87 lat w Łodzi, po spędzeniu kilku dni w szpitalu. Popularność i sympatię widzów aktorka zyskała dzięki rolom w takich produkcjach jak Plebania, Czterdziestolatek, Kogel-Mogel czy Gruby. O śmierci Łaniewskiej poinformowała na Twitterze rzeczniczka PiS.
Zobacz też: Katarzyna Łaniewska nie żyje. Miała 87 lat
"Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P" - napisała Anita Czerwińska.
Oprócz działań artystycznych Łaniewska od zawsze mocno angażowała się w politykę. W latach 70' była związana z opozycją antykomunistyczną, a kilkadziesiąt lat później zasłynęła jako gorliwa zwolenniczka Prawa i Sprawiedliwości. W życiu prywatnym doświadczyła gorącego romansu i małżeńskiej zdrady.... Co wiemy o Katarzynie Łaniewskiej?
Katarzyna Łaniewska urodziła się w 1933 roku. Jako młoda dziewczyna przeżyła powstanie warszawskie i przeszła przez obóz w Pruszkowie. Po wojnie wstąpiła do harcerstwa, a w 1955 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie. W trakcie swojej kariery współpracowała z kilkoma warszawskimi teatrami: Dramatycznym, Polskim, Narodowym i Ateneum. Zagrała kilkadziesiąt ról na deskach stołecznych scen, ale największą sławę przyniosły jej role w serialach.
Jako studentka należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, a później do PZPR. Już pod koniec lat siedemdziesiątych działała w opozycji antykomunistycznej. Współtworzyła struktury NSZZ "Solidarność", organizowała koncerty patriotyczne i pomagała w kolportażu podziemnych pism. Współpracowała też z księdzem Jerzym Popiełuszką.
Katarzyna Łaniewska miała dwóch mężów. Pierwszym był Ignacy Gogolewski, z którym ślub wzięła po trzecim roku studiów. Parę połączył gorący romans, ale ponoć nie planowali stawać przed ołtarzem. Zmusiły ich do tego okoliczności...
Aktor został przyłapany z Łaniewską w łóżku i postawiono mu ultimatum, że albo się z nią pobierze, albo zostanie wyrzucony z uczelni.
Małżeństwo z Gogolewskim przetrwało 10 lat, a jego owocem jest córka Agnieszka. Ponoć rozstanie było wyjątkowo burzliwe, a doprowadziła do niego zdrada Ignacego. Mężczyzna wpadł w objęcia sąsiadki, a zarazem słynnej prezenterki, Ireny Dziedzic.
Zwykle mężczyźni odchodzą do dużo młodszych kobiet. Mąż odszedł do starszej - skomentowała całą sprawę Katarzyna Łaniewska.
Drugim mężem aktorki został Andrzej Błaszczak, który zmarł w kwietniu 2018 roku.
Łaniewska nigdy nie ukrywała swoich prawicowych poglądów i uwielbienia do PiSu. W 2011 startowała w wyborach parlamentarnych jako bezpartyjna kandydatka do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskała prawie 100 tys. głosów w okręgu śródmiejsko-warszawskim, jednak przegrała z kandydatką PO.
Aktorka regularnie angażowała się w popieranie działań PiSu, a 13 grudnia 2015 roku była jedną z głównych mówczyń na "Marszu Wolności i Sprawiedliwości". W 2013 roku zaczęła pisać felietony do prawicowego pisma "wSieci".
O tym, że Łaniewska była bardzo blisko polityki i wpierała obóz rządzący, świadczyć może choćby wpis ministra kultury, Piotra Glińskiego.
Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum, po 2010 roku zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej. Zaledwie kilka dni temu, w listopadzie, nagrodzona Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej. Niech Pani spoczywa w pokoju, Pani Katarzyno - napisał Gliński na Twitterze.