Odmieniły oblicze polskiej siatkówki. Tak DZIŚ wyglądają legendarne "Złotka". Bardzo się zmieniły? (ZDJĘCIA)
Niespodziewana wygrana polskich siatkarek w Mistrzostwach Europy w 2003 r. zapoczątkowała fenomen "Złotek". Choć nikt nie pokładał wielkich nadziei w tej drużynie, trener Andrzej Niemczyk poprowadził ją do zwycięstwa. W tym roku minie już 21 lat od historycznego wywalczenia pierwszego złotego medalu.
Z nieznanych nikomu powodów piłka nożna, mimo wielu porażek biało-czerwonych, wciąż uznawana jest za polski sport narodowy. Nawet ci, którzy nie śledzą bacznie spotkań z udziałem naszych reprezentantów, doskonale wiedzą, że dużo większymi sukcesami możemy pochwalić się m.in. w tenisie ziemnym, lekkoatletyce czy siatkówce. Już za kilka dni, wraz z uroczystą inauguracją Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, nasi najbardziej utytułowani zawodnicy zawalczą o medale, a tym samym jeszcze większe uznanie w oczach mocno wspierających ich kibiców.
Blisko 20 lat temu prawdziwych powodów do radości, dumy i wzruszeń dostarczały nam "Złotka". Tak nazywano siatkarki, które zdobywały najwyższe laury pod wodzą nieodżałowanego trenera Andrzeja Niemczyka. To właśnie ten wybitny szkoleniowiec całkowicie odmienił oblicze polskiej drużyny, stawiając na mieszankę doświadczenia i młodej energii. Jego skuteczna taktyka połączona z nieprawdopodobną wiarą w możliwości dziewczyn zaowocowały wywalczeniem przez nie tytułu mistrzyń Europy w 2003 roku. Dwa lata później udało im się powtórzyć ten niesamowity wyczyn.
Zawodniczki tworzyły niezwykle zgrany team, utrzymując koleżeńskie relacje nie tylko na boisku, ale również w życiu prywatnym. Wszystkie zakończyły już swe spektakularne kariery spotowe. Część z nich postanowiła wykorzystać wieloletnie doświadczenie, angażując się w trenowanie swoich następczyń, inne obrały zupełnie nowe kierunki zawodowe, a pozostałe całkowicie poświęciły się życiu rodzinnemu.
Co u nich słychać i jak obecnie wyglądają legendarne "Złotka"? Dowiecie się tego z poniższej galerii.
Małgorzata Glinka w 2015 r. zakończyła imponującą, trwającą przez 19 lat karierę sportową. Obecnie prowadzi własną fundację oraz akademię siatkówki. Od 20 lat jej mężem jest włoski menedżer sportowy i były siatkarz Roberto Mogentale. Wspólnie wychowują dwoje dzieci: 15-letnią córkę Michelle i syna Brunona, który przyszedł na świat 6 lat temu.
Po licznych sukcesach na boisku Katarzyna Skowrońska 5 lat temu ogłosiła wycofanie się ze świata sportu po ciężkiej kontuzji i długotrwałej rehabilitacji. Jest współtwórczynią Fundacji Aktywnego Rozwoju, mającej na celu popularyzację siatkówki wśród dzieci i młodzieży. W przyszłym tygodniu będzie też jedną z prowadzących studia olimpijskiego na antenie stacji Eurosport, jednocześnie debiutując w roli komentatorki. Prywatnie przez 15 lat wiodła życie u boku menedżera siatkarskiego Jakuba Dolaty. W 2021 r. ich związek małżeński dobiegł końca.
W tym samym czasie rezygnację z zawodowego uprawiania sportu ogłosiła też Natalia Bamber. 42-latka obecnie zajmuje się profesjonalnym doradztwem wizerunkowym i dobieraniem stylizacji biznesowych. W 2011 r. wyszła za mąż za znanego komentatora sportowego Jacka Laskowskiego, z którym od 10 lat wychowuje córkę.
Izabela Bełcik przez krótki czas po zakończeniu kariery zajmowała się marketingiem sportowym. Jej życie całkowicie odmieniło przyjście na świat córki. Obecnie występuje w roli ekspertki w magazynach i studiach przedmeczowych. W 2022 roku uzyskała prestiżowy tytuł siatkarki 20-lecia Polskiej Ligi Siatkówki.
Na przestrzeni 17 lat kariery w reprezentacji Magdalena Śliwa rozegrała rekordową liczbę 359 meczów. W ostatnich latach zajmowała się m.in. trenowaniem siatkarskiej drużyny Wisła Kraków, w której sama stawiała swoje pierwsze zawodowe kroki. Obecnie szkoli seniorki w Salezjańskiej Organizacji Sportowej Salos Kraków. Kilka tygodni temu mistrzyni odsłoniła swoją tablicę w katowickiej Alei Gwiazd Siatkówki.
Tego samego zaszczytu dostąpiła Aleksandra Jagieło, która w czasach największych sportowych triumfów występowała jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Przybysz. Obecnie pełni zaszczytną funkcję prezes zarządu BKS Stal Bielsko-Biała, stając się pierwszą kobietą w historii klubu, która zajmuje się jego kierowaniem.
Grająca na pozycji przyjmującej Dorota Świeniewicz, która zapisała się w historii sportu jako najlepsza siatkarka Europy w 2005 r., rok później przerwała karierę z powodu ciąży. Jej syn Julian w przyszłym roku osiągnie pełnoletność. Powrót sportsmenki do reprezentacji zakończył się masową krytyką anonimowych internautów, z powodu których 15 lat temu zdecydowała się całkowicie zakończyć karierę. Obecnie pracuje z utalentowaną sportowo młodzieżą.
Joanna Mirek nie mogła uczestniczyć w pamiętnych mistrzostwach Europy w Turcji z powodu poważnej kontuzji kolana. Trener Niemczyk dał jej jednak szansę, powołując ją do kadry w 2005 roku, kiedy Polki znów sięgnęły po złoto. Pozostała blisko swej pierwotnej działalności zawodowej, zajmując się komentowaniem meczów Tauron Ligi. Jest również ekspertką Polsatu Sport.
Po zakończeniu kariery reprezentacyjnej Dominika Leśniewicz podjęła pracę w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym przy szkole podstawowej w Nadarzynie. Ponadto od wielu lat prowadzi w niej lekcje wychowania fizycznego. W jej ślady poszła 18-letnia dziś córka Wiktoria, grająca na pozycji libero w klubie LTS Legionovia Legionowo.
Wywodząca się z rodziny o siatkarskich tradycjach Małgorzata Niemczyk już od wczesnych lat dzieciństwa była przygotowywana na następczynię swojej matki Barbary, która wywalczyła z drużyną brązowy medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1968 r. Córka nieżyjącego już od 8 lat trenera polskiej reprezentacji całkowicie pożegnała się ze światem sportu. Może pochwalić się 13-letnim stażem parlamentarnym. W ubiegłym roku reprezentantka Koalicji Obywatelskiej została wybrana do Sejmu X kadencji.