Oto wszyscy zwycięzcy polskich "Milionerów: Wójcik chciał wystąpić w show TVP, Kant-Wysocka wróciła do pracy, Romanek zaszyła się wśród bliskich (ZDJĘCIA)
Do grona polskich zwycięzców "Milionerów" właśnie dołączył Mateusz Żaboklicki, który już planuje, na co przeznaczy fortunę. W przeszłości taki sam sukces osiągnęło pięciu uczestników, którzy mieli swoje pięć minut w mediach. Sprawdziliśmy, co dziś u nich słychać.
Polacy od lat zbierają się przed telewizorami, aby oglądać zmagania śmiałków, którzy odważyli się powalczyć o milion złotych. Przepis na zwycięstwo w "Milionerach" jest z pozoru dość prosty - wystarczy wykazać się znajomością wiedzy ogólnej i mieć odrobinę szczęścia.
Do tej pory w polskiej odsłonie show tytułowy milion udało się wywalczyć tylko sześciu uczestnikom. Każdy z nich miał swoje pięć minut sławy, które obfitowało w zaproszenia do telewizji i wywiady, ale słuch po nich później zaginął.
Co słychać u "Milionerów"?
Część zwycięzców "Milionerów" prowadzi profile w mediach społecznościowych i od czasu do czasu zdradzają ciekawskim, jak wygląda ich życie. Inni z kolei zdecydowali się odsunąć w cień i wrócić do "codzienności". Na co wydali wygraną i jak dziś wygląda ich życie?
To jemu Hubert Urbański w 2010 roku mógł po raz pierwszy pogratulować wygrania miliona złotych. Krzysztof Wójcik otrzymał finałowe pytanie, które dotyczyło twórczości Czesława Mozila.
Z gry, na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil?
A) na kornecie
B) na akordeonie
C) na djembe
D) na ksylofonie
W 2022 roku Krzysztof Wójcik udzielił wywiadu Plotkowi, w którym wyznał, że wiedzie spokojne życie wraz z rodziną. Nagrodę przeznaczył między innymi na wkład własny do mieszkania, ale i podróże oraz pomoc najbliższym. Swego czasu często odwiedzał wraz z żoną Stany Zjednoczone, a w wolnych chwilach lubi wędkować. Nie zdecydował się na założenie własnej działalności, a zamiast tego rok po wygranej zdobył posadę w pewnej firmie, w której dziś zarządza zespołem w jednym z oddziałów.
Co ciekawe, Krzysztof Wójcik za namową znajomego miał się pojawić w "Postaw na milion". Wybrali się nawet na casting, jednak produkcja ich nie przyjęła. Wszystko przez to, że za dobrze odpowiadali na pytania.
Sukces ten powtórzyła dopiero osiem lat później Maria Romanek. Zwyciężczyni musiała się zmierzyć z pytaniem matematycznym.
Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121?
A) 12 321
B) 1 234 321
C) 111 111 111
D) 123 454 321
Emerytowana nauczycielka języka polskiego zgodnie z założeniem podzieliła wygraną między osoby potrzebujące oraz bliskich, a sobie zostawiła zaledwie 10% na remont kuchni i wycieczkę do Gruzji. Jako emerytka zajmowała się odnawianiem nagrobków na lokalnym cmentarzu. Dziś wiedzie spokojne życie w rodzinnych stronach i stroni od mediów.
W 2019 roku Katarzyna Kant-Wysocka za sprawą pytania z wiedzy o religii zdobyła milion złotych.
Różańcową tajemnicą chwalebną nie jest:
A) Wniebowzięcie Matki Bożej
B) Zmartwychwstanie Jezusa
C) śmierć Jezusa na krzyżu
D) zesłanie Ducha Świętego
Po wygranej Katarzyna Wysocka-Kant rzuciła pracę w marketingu internetowym i kupiła mieszkanie. Później przez chwilę prowadziła własny salon groomerski i wspierała kobiety, które nie wierzyły w siebie. Jak przyznała w rozmowie z Plejadą, po latach jej kariera zatoczyła koło i wróciła do dawnej branży. Niestety, w międzyczasie o mały włos padła ofiarą oszustwa. Pewna osoba podszywała się pod amerykańskiego żołnierza i chciała wyłudzić pieniądze. Postanowiła mu wysłać fałszywe potwierdzenia wpłaty, a mężczyzna zniknął.
Katarzyna Wysocka-Kant prowadzi mocno medialne życie. Z jej profilu na Instagramie dowiadujemy się, że bywa na eventach dotyczących działalności w internecie, a oprócz tego miała okazję wziąć udział w teleturnieju "VaBanque", gdzie zajęła drugie miejsce. Oprócz tego mogliśmy ją oglądać w programie "Gra słów. Krzyżówka" na TVP.
Dwa lata później milionerem został muzykolog Jacek Iwaszko. Jego pytanie za milion dotyczyło daty rozpoczęcia drugiego tysiąclecia.
Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie?
A. 1 stycznia 1000 r.
B. 1 stycznia 1001 r.
C. 1 stycznia 2000 r.
D. 1 stycznia 2001 r.
Jak wynika z informacji z 2022 roku, zawodowo Jacek Iwaszko zajmuje się pracą w bibliotece Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego ogromną pasją jest muzyka. Hobbystycznie śpiewa w chórze męskim oraz w zespołach Gregorianum i Collegium Musicum UW. Oprócz tego gra na gitarze i akordeonie. W rozmowie na kanapie "Dzień Dobry TVN" wyznał, że wygraną przeznaczył na spłatę kredytów, zakup mieszkania w Warszawie, inwestycje na giełdzie, kryptowaluty oraz fotowoltaikę.
W 2022 roku ten sukces podzielił Tomasz Orzechowski. Co ciekawe, tutaj przeważyło szczęście, ponieważ nie znał odpowiedzi na swoje pytanie za milion.
Kto w połowie XIX wieku skomponował "Modlitwę dziewicy", utwór grany w Europie, w Stanach Zjednoczonych, ale najbardziej i do dziś popularny w Japonii?
A) Franciszek Liszt z Raiding
B) Edward Grieg z Bergen
C) Robert Schumann z Zwickau
D) Tekla Bądarzewska z Mławy
Po zwycięstwie w "Milionerach" Tomasz Orzechowski przeprowadził się do Szczecina, gdzie codziennie rano cieszy go kawa z widokiem na jezioro. Miał okazję pojawić się teleturnieju "Polacy to wiedzą", gdzie wygrał 19 tys. zł. Tego typu programy są dla niego jedynie rozrywką.
Z kolei Mateusz Żaboklicki w marcu 2024 zasilił stawkę polskich "Milionerów". Ze stoickim spokojem odpowiedział na finałowe pytanie.
Do czworonogów, czyli tetrapodów, nie zaliczamy:
A) gadów
B) płazów
C) ptaków
D) owadów
Mateusz Żaboklicki jest tłumaczem języków klasycznych oraz dramatopisarzem. Na koncie ma osiągnięcia, takie jak Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Nagroda Specjalną i Nagrodę Publiczności w XXV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina. Za debiutancki tomik "Nucić" udało mu się zdobyć drugie miejsce podczas XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza.