"13. posterunek" kończy 20 lat! Pamiętacie najlepsze odcinki? (ZDJĘCIA)
Serial o nierozgarniętych policjantach to nie tylko Cezary Pazura. Oglądaliście?
Choć 13. Posterunek, kultowy sitcom Macieja Ślesickiego swoją premierę miał w grudniu 1997 roku na antenie Canal Plus, to szersza widownia poznała Cezarego Cezarego dopiero rok później, kiedy to 1 września 13. posterunek miał premierę na otwartym Polsacie.
Akcja serialu toczyła się wokół tytułowego posterunku i grupki niezbyt rozgarniętych policjantów. Co ciekawe, jest to oryginalna polska produkcja, a nie serial na zagranicznej licencji. Może w tym właśnie tkwił jego sukces?
To dzięki Posterunkowi popularność zyskali Aleksandra Woźniak, Piotr Zelt czy Arkadiusz Jakubik. Woźniak i Zelt narzekają do tej pory, że stali się "więźniami jednej roli", ale to chyba kwestia talentu, bo Arkadiusz Jakubik jest dziś cenionym aktorem, grającym między innymi u Smarzowskiego.
Odtwórca głównej roli, Cezary Pazura (będący wtedy u szczytu popularności) zaliczył natomiast ogromny regres. Przez co najmniej 10 lat nie zagrał żadnej liczącej się roli. A dziś kojarzony jest głównie z nieśmiesznymi kabaretami, wciskaniem starszym ludziom garnków i małżeństwem z zapoznaną w PKP Edytą.
Przez lata przez produkcję przewinęła się masa polskich aktorów, w tym kwiat polskiej sceny: Teresa Lipowska, Stanisław Mikulski, Marian Opania, Piotr Fronczewski, Zbigniew Buczkowski, Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski, Beata Tyszkiewicz czy Witold Pyrkosz, którzy wzorem amerykańskich sitcomów zagrali gościnne role.
W 2000 roku Ślesicki nakręcił II sezon serialu, ale wyraźnie odstawał on poziomem od "jedynki". Co jakiś czas pojawiają się plotki o reaktywacji tego serialu, ale raczej trudno oczekiwać, aby kontynuacja się udała...
Zobaczcie, kto między innymi zagrał w tej kultowej polskiej produkcji.
Aleksandra Woźniak zagrała naiwną Kasię, wiecznie zauroczoną w Cezarym. Zakochuje się w Czarku od pierwszego wejrzenia.
Słynny "Janosik" wcielił się w rolę komendanta - Władysława Słoika, bezgranicznie zakochanego w swoim psie Pershingu. Do komendanta wzdychały obydwie Zofie, ten jednak pozostał głuchy na ich amory. Nie cierpi Cezarego, z którego zazwyczaj robi kozła ofiarnego.
17-letnia (!) Agnieszka Włodarczyk zagrała siostrę Czarka świeżo po debiucie w Sarze. Zresztą w odcinku, w którym występują Maciej Ślesicki i Bogusław Linda, pojawia się nawiązanie do kontrowersyjnej roli młodziutkiej Włodarczyk.
Piotr Zelt wcielił się w postać najmniej rozgarniętego z całej zgrai. Anie wzoruje się na Arnoldzie Schwarzeneggerze, za równo pod kątem fryzury i zamiłowania do rozwiązań siłowych. Podkochuje się w Kasi. To ostatnia znacząca rola Zelta. Dziś kojarzony jest głównie z młodszą dziewczyną, która ośmieszyła go przed całą Polską, wmawiając, że ma z nim dziecko.
Marek Walczewski zagrał Stępnia, zastępcę komendanta z ogromną wadą wzroku -40 dioptrii, która praktycznie uniemożliwia mu pracę, nie pomaga mu też alkoholizm i wieczne użeranie się z drugą żoną, z którą rozwodzi się przez cały czas trwania serialu.
Paweł Burczyk wcielił się w rolę Luksusa, największego podrywacza na posterunku, przynajmniej w swoim własnym mniemaniu.
Ewie Szykulskiej przypadła rola pierwszej Zofii. W stałej obsadzie była tylko przez 8 odcinków, następnie jej postać została przeniesiona do wydziału kontroli wewnętrznej. Na jej miejsce przyszła druga Zofia grana przez Joannę Sienkiewicz. Obie Zofie podkochiwały się komendancie. Bez większych sukcesów…
Rysio grany przez Arkadiusza Jakubika pojawił się w drugiej serii. Jak stwierdził sam aktor, rola głuchego sapera wrzuciła go do szufladki z napisem "debil z Polsatu", na szczęście Wojciech Smarzowski poznał się na jego talencie i dziś Jakubik jest jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów.
Dorota Chotecka zagrała wielką miłość Czarka, prostytutkę Jolę. Charakterna Jola zjawia się na posterunku od czasu do czasu, niekiedy trafia nawet do aresztu. W późniejszych odcinkach prowadzała się z "Luksusem".
Zarówno proboszcz, w tej roli Sławomir Orzechowski, jak i Alfons Biernacki, znany głównie z roli Boczka w Świecie wg Kiepskich, Dariusz Gnatowski, to stali bywalcy posterunku. Proboszcz przychodzi zazwyczaj poskarżyć się na prostytutki "urzędujące" niedaleko kościoła.
- Inspektor Pierzchała, a to podinspektor Kot, Wydział Kontroli Wewnętrznej!
- Przyszliśmy na kontrolę.
- Oni to wiedzą, Kocie.
Joanna Kurowska zagrała wyjątkowo natrętną reporterkę telewizyjną, która zjawia się na posterunku w najbardziej kłopotliwych sytuacjach. Obowiązkowo zawsze z operatorem i własnym mikrofonem.
Stanisławie Celińskiej przypadła rola ciotki Czarka, przed którą ten uciekł na drugi koniec Polski. Oczywiście zagrała ją brawurowo. W tym samym odcinku wystąpiła też Zofia Czerwińska jako matka dziewczyny, która twierdziła, że jest w ciąży z Czarkiem. Obie panie stoczyły pojedynek, nie tylko aktorski.
Aktor zagrał samego siebie i wyszło mu to całkiem nieźle. Wraz z Maciejem Ślesickim przybywa na posterunek, żeby zobaczyć jak wygląda praca prawdziwych policjantów. Oczywiście kończy się to kompletną katastrofą.
Fronczewski zagrał tylko epizod, ale za to jaki! Aktor wcielił się w rolę przesłuchiwanego przez Czarka właściciela skradzionego samochodu. Czarek swoim drobiazgowymi pytaniami doprowadza do szału graną przez Fronczewskiego postać, która ostatecznie ląduje w kaftanie, a z posterunku wynoszą ją sanitariusze.
Teresa Lipowska zagrała właścicielkę zaginionego pieska - Homera. Kobieta okazuje się być siostrą komendanta stołecznego, więc sprawa ratlerka staje się priorytetowa.
Stanisław Mikulski, Włodzimierz Wilkosz i Lidia Korsakówna zagrali dawnych nauczycieli Czarka, którzy pewnego deszczowego wieczoru pojawiają się na posterunku. Czarek przekonany, że to duchy, mści się za swoje "krzywdy". Finalnie okazuje się, że pedagodzy żyją, mało tego, nadal uczą. Teraz... młodszą siostrę Czarka.
W kultowym polskim sitcomie pojawiła się też pierwsza dama polskiego kina. Tyszkiewicz zagrała członkinię jury Miss Policji, które odbywały się na posterunku. Co ciekawe, wybory miss wygrywa... Czarek w przebraniu Zofii.
Witold Pyrkosz zagrał aktora ze sklerozą. W nauce tekstu pomagał mu Czarek, zniecierpliwiony posterunkowy ostatecznie wyrzuca aktora z posterunku. W odcinku pojawił się też Lew Rywin. Zagrał producenta...