Tak wyglądał ŚWIAT MODY PRZED WOJNĄ! (ZDJĘCIA)
Zobaczcie niezwykłe zdjęcia z przedwojennych sesji i pokazów mody.
Zobaczcie niezwykłe zdjęcia z przedwojennych sesji i pokazów mody. Czy naprawdę tak wiele się zmieniło?
Szokiem dla zachodniej cywilizacji był wybuch I wojny światowej i masowe powołania mężczyzn do wojska. Dystyngowane kobiety, które dotąd prowadziły eleganckie domy, musiały przystosować swoją garderobę do trudnych czasów. Stąd nieco bardziej męski krój w kobiecej modzie.
Z czasem pokazy mody stały się wyśmienitą okazją do zbierania funduszy na cele charytatywne. We Francji w 1917 roku największe firmy stworzyły zrzeszyły się, by ochronić swoje projekty przed nielegalnym kopiowaniem. Wejście na pokaz mody było możliwe wyłącznie z zaproszeniem.
Zakończenie wojny w 1918 roku było też krokiem milowym w świecie mody. Producenci oprócz nowych (coraz odważniejszych) pomysłów, zyskali też lepsze możliwości technologiczne w produkcji odzieży. Skorzystała z tego między innymi marka Burberry, stając się powoli potentatem na rynku.
Aktywność sportowa kobiet wciąż była niezrozumianą "nowinką", a pierwsze damskie zawody narciarskie postrzegano jako demoralizującą rozrywkę.
Świat zaczął pasjonować się tenisem, więc korty stały się miejscem, gdzie oprócz wyśmienitej formy należało prezentować też nienaganny ubiór. Rene Lacoste, założyciel jednej z najsłynniejszych modowych marek, był też słynnym tenisistą.
Pierwsze "nowoczesne" biustonosze zaprojektowała Mary Phelps Jacob, pracująca pod pseudonimem Caresse Crosby. Jacob/Crosby uwolniła kobiece klatki piersiowe od ucisku gorsetów.
Jazz uważano początkowo za muzykę dla biedaków, jednak młode pokolenie szybko zapomniało o trudach wojny i zaczęło odreagowywać ją w nowym stylu.
Przedwojenni projektanci, podobnie jak wielu dzisiejszych, lansowali stroje tylko dla dziewcząt i kobiet w wieku do 14 do 20 lat. Co nosiły starsze panie? Świat mody dyskretnie milczał na ich temat, a kobiety były zdane na siebie.
Największe firmy zostały założone przez mężczyzn, oni byli też najsławniejszymi przedwojennymi projektantami. Modową "odwilż" zainicjowała dopiero Coco Chanel.
W 1924 roku w podwarszawskim Milanówku otwarto pierwszą polską fabrykę jedwabiu. Przedsięwzięciu kibicowała prezydentowa Michalina Mościcka, organizując specjalny pokaz mody, na którym prezentowano ubrania uszyte z polskiego jedwabiu.
Przed wojną wszyscy pilnie śledzili styl znanych i lubianych aktorów i piosenkarzy. Na modę wpływali między innymi Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska oraz Eugeniusz Bodo.
To Zofia Arciszewska, absolwentka malarstwa i kierowniczka popularnej przed wojną kawiarni Sztuka i Moda, wprowadziła do Polski pokazy mody. Chociaż trudno było mówić o zawodzie profesjonalnej modelki, razem z firmami dziewiarskimi organizowała w kawiarni SiM prezentacje ich najnowszych kolekcji.
II wojna światowa na długie lata zmieniła modę. Kobiety nie mogły pozwalać sobie na wystawne stroje, ubrania musiały być skromne i praktyczne.